مراحل اجراي نظريه بركت

نظام اقتصادی اسلامی نباید هیچ چیز خوب یا بدی را با اجبار و اکراه به جامعه تحمیل کند. تبیین، تنها تکنیک موردتائید است.

بسياري از نظريه هاي صحيح و كاربردي، به علت ضعف در برنامه ي اجرايي ناكام مانده اند. متاسفانه اكثر محققين ما عملياتي نيستند و پس از مطرح كردن يك ايده ي نو، در پي اجرا نميروند. در واقع هر نظريه مادري دارد كه بايد پس از به دنيا آوردن، براي رشد و تكاملش تلاش كند.

به تجربه معتقدم، هيچ كسي نميتواند يك ايده را به خوبي اجرا كند، مگر خود ايده پرداز. مخصوصا ايده هايي كه براساس اعتقادات ديني ارائه ميشوند. بهترين الگو حضرت امام خميني هستند كه نظريه ي ولايت فقيه را ارائه و پياده فرمودند.

اما براي پيشبرد نظريه ي “بركت”، برنامه عملياتي به شرح زير است :

 1. معرفي و تكامل اين ايده در مراكز تحقيقاتي موافق و مخالف
 2. ارائه به نهادهاي قانوني و پي گيري جهت قانون گذاري و اجرا
 3. در صورت عدم نتيجه گيري رسمي، اجرا توسط خودمان

مهمترين بخش برنامه فوق بند سوم است كه ميتواند همزمان با دو برنامه ي ديگر پيگيري گردد. پول “بركت” نيازي به صادر شدن از طرف دولت ندارد. موسسه ي “بركت سراي مركزي” ميتواند اين پول را  توليد و در مبادلات رواج دهد. مانند سكه هاي پارسيان كه با نظارت اداره استاندارد توليد ميشوند.

money_barekat_com

تاسيس بركت سرا مانند يك موسسه قرض الحسنه كه طلا بگيرد و طلا قرض دهد و طلا قسطي دريافت كند گام ساده و سهل الوصول است. خانوادگي اش را تست كرده ايم عالي جواب داد.

برکت باید ضدجعل بوده و کارکرد بین المللی داشته باشد.

در بركت سرا، پول “بركت” با معادل ريالي خود مبادله شده و در اختيار مردم قرار ميگيرد. سپس توليدكنندگان ترغيب به درج قيمت كالا با واحد بركت در كنار واحد ريال ميشوند. اين موضوع تنها با تبيين قابل انجام است و نيازي به اكراه ندارد. زيرا به نفع توليد كننده است.

به قول حضرت آيت ا.. حائري ” ناراضي بودن مردم از كاهش پول خطرناكترين نارضايتي از نظام است مردم اگر يك لحظه پول ثابت در اختيار داشته باشند معطل نمي كنند بلافاصله دارائي خـود را از ظـرف سـوراخ دار پـول متـورم به ظرف سالم پول ثابت منتقل مي كنند.”

بركت سرا بايد بلافاصله ريال را تبديل به طلا كند. اين كار در بازار آزاد يا در بانك مركزي امكان پذير است. بانك مركزي وظيفه دارد، معادل پولي كه چاپ كرده طلا بدهد وگرنه از نظر قانوني محكوم است.

در ادامه با گسترش استفاده از بركت، به مرور ريال از چرخه خارج خواهد شد و نظام سازي قانوني هم ميسر است.

هر سیستمی برای اجرایی شدن موانعی دارد. سیستم ربامحور فعلی هم برای همه گیر شدن موانع را پشت سر گذاشته است. البته شیطان برای پیشرفت از هیچ جنایتی فروگذار نمیکند. بمب اتم آمریکا در كمتر از 2 دقیقه 200000 نفر را کشت تا نفوذ خود را تحمیل نماید. آمریکا به دروغ، تعهد کرد پشتوانه دلار را از بین نبرد و قیمت هر انس 35 دلار را تثبیت نماید. الان هم جنگ های مختلف و استثمار ملت ها را با هدف جلوگیری از فروپاشی دلار انجام میدهد.

نفوذ برکت هیچ اجبار و حتی اکراهی نیاز ندارد. کافیست مزایای آن تبیین گردد تا همگان به اختیار کامل، نظام اقتصادی برکت محور را بپذیرند. یکی از دلایلی که مرا در ارزشمند بودن این برنامه مصمم نمود، همین مسئله است.

اما موانع احتمالی به شرح زیر است :

موانع قانونی داخلی : در حال حاضر برای پیشرفت طرح اصلاح واحد پولی، منع قانونی وجود ندارد. یک نهاد غیردولتی هم میتواند اقدام به تامین برکت نماید و در ازای ریال، معادل آن برکت بدهد. سپس ریال را در بازار یا بانک مرکزی به طلا تبدیل کند.

همچنین تولیدکنندگان مجازند و مطلوب است، که قیمت روی کالاها را با دو شاخص ریال و برکت درج کنند.

البته با پشتیبانی قانون گذار و دولت، میتوان سرعت نفوذ “برکت” را افزایش داد. به هر حال در صورت پیگیری اجرا توسط خودمان، دولت مجبور است یا مانع تراشی غیر قانونی کند و یا باید در این چرخه وارد گردد. به نفع دولت است که مالیات را با برکت بگیرد و حقوق کارمندان را با برکت بپردازد.

یکی از موانعی که دولت میتواند ایجاد کند جلوگیری از خروج برکت از کشور است.

حضرت آيت ا… حائري حق مطلب را ادا كرده اند : “نظام پولی ما نیاز به اصلاحات پولی ساختاری و بنیادی دارد و این مقدم بر مشغول شدن به تغییرات سطحی و روبنایی مثل تغییر نام واحد پول و حذف چند صفر از واحد پول است؛ این ها گم کردن راه و مردم را سرکار گذاشتن است . سیستم پولی اسلام نیاز به راه برون رفت از مشکل ربا و رسیدن به آیین نامه‌ی اجرایی این نصّ صریح قرآن دارد که می گوید:«فَلَکُم رُئُوسُ اَموَالِکُم لاَتَظلِمُونَ وَ لاَتُظلَمُونَ ». برای این کار حوزه باید اعلام کند که در شرایط کنونی تأسیس پول ثابت واجب است و برای رسیدن به این فتوی اولاً علما باید از منظر احکام شرع تحلیل نمایند آیا پول رایج درچارچوب احکام اسلام می گنجد و پاسخگوی مسایل شرع هست یا نه؟ ثانیاً اعلام کند که پول رایج مال نیست و صرف اعتبار است و طبق روایت«لاَیَنتَشِرُ الهُدَی اِلاَّ مِن حَیثُ اِنتَشَرَ الضَّلاَلُ»، ضلالت کنونی که از ربا متوجه جامعه شده، از راه تاسیس پول ثابت برطرف خواهد شد.”

موانع بین المللی : عقلانيت همه کشورها به جز آمریکا ، از برکت استقبال میکنند. جایگزینی دلار با یک پول ذاتا ارزشمند، برای همه مطلوب است. استفاده آمریکا از نفوذش در نهادهای قانون گذاری کشورها میتواند با ممنوع کردن خروج طلا از کشورها اجرا گردد. البته جلوگیری از خروج طلا از کشورها مغایر با قوانین تجارت جهانی ست ولی ممکن است اجرا گردد.

در هر صورت ، تبیین راه حل اصلی ست. هر کس از برکت استفاده نکند و با دلار و ریال و یورو و پوند و یوان معامله کند ، به ضرر خودش است و خود را وابسته کرده است. برای اقتصاد مقاومتی هیچ مانع غیرقابل حلی وجود ندارد.

راه نفوذ برکت ، تبیین است.

2 نظر

 1. سلام اقا سعید…
  من رایموند هستم ارمنی و ایرانی و مسیحی هستم 21 ساله…از واحد پولی جدید یعنی برکت خوشم آمد و امیدوارم آن را اجرا کنید…
  من حاضر با همکاری با شما هستم در همه زمینه ها هستم…
  Raymvnd2013@gmail.com
  در صورت تمایل به ایمیل من تماس بگیر
  باتشکر
  رایموند

 2. با عرض سلام و ادب
  من در حین بررسی نظریه پول طلا و نقره با نظریات شما آشنا شدم، گرچه قبلا با نظریه برکت استاد عباسی آشنایی داشتم.
  رشته تحصیلی ام اقتصاد هست و در یک نهاد تصمیم گیری دولت مشغول به کار هستم.
  خیلی مشتاقم با نظریتون از نظر تئوری و اجرایی بیشتر آشنا بشم.
  در صورت تمایل ایمیل بزنید.
  امیدوارم به لطف خدا حرکتی صورت بگیرد.
  در پناه حق تعالی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code