اشتغال و فرهنگ كار در شرايط پول اعتباري

پول اعتباری تعادل اشتغال را به هم میزند. وقتی نسبت ارزش دلار به ریال پائین باشد، نیروی کار وارد میشود و کارگرانی که بیرون از کشور کار میکنند صرفه ندارند.

وقتی نسبت ارزش دلار به ریال بالا برود ، نیروی کار خارجی از کشور بیرون میرود ایرانیانی که بیرون هستند درآمدشان بیشتر میشود.

این نوسانات همواره وجود دارد و تعادل بازار را به هم میزند.

.

bikari

.

داشتن شغل، نیاز ضروری مرد است. یک مرد با شغل خود رشد میکند و تکامل روحی میابد.
در معارف دینی ما بهترین تفریح کار است و در فرهنگ ایرانی کار جوهره مرد معرفی شده است. کار باید با هدف تامین این دو خصیصه انجام شود و رزق دست خداست.
در حال حاضر ، شاخص اشتغال برای کشورها محاسبه میشود. شاخص اشتغال فعلی ارتباطی به عدالت اجتماعی ندارد و صرفا به کسی گفته میشود، که در هفته ی قبل از آمارگیری یک ساعت کار کرده باشد.
سیستم اقتصادی غرب ناگزیر از نوسان است. چرخه رکود ، بهبود ، رونق ، تورم در بازه های زمانی تکرار میشود و موجب بی ثباتی سطح اشتغال میگردد. فشار بیکاری زمان رکود بر مستضعفین جامعه است، در حالیکه سود دوران رونق را ثروتمندان میبرند.
سیستم اقتصاد غربی نتوانسته است امنیت شغلی و راندمان کار را با هم تامین نماید. سطح اشتغال کشور ما هم بین دو نقطه ضعف نوسان میکند. برای تامین امنیت شغلی ، استخدام را زیاد میکنند، میبینند بازدهی کار پائین و هزینه ها بالا رفت. سیستم را به سمت جلوگیری از استخدام میبرند که موجب از بین رفتن امنیت شغلی و بیکاری میشود.
این ضعف در کشور مردم سالار ایران که امنیت شغلی مهم است، خود را نشان میدهد ولی در کشورهای غربی اهمیتی ندارد و امنیت شغلی و به تبع آن امنیت روحی و خانوادگی دچار مشکل است.

 

دشمن و رقيب اصلي كار، نرخ بهره بانكي و دلالي مبتني بر تورم است. به قول حضرت آيت ا… حائري “خطر بالاتر از تعطيلي كار، ترويج بيكارگي است. بيكارگي بمراتب از بيكاري خطرناكتر است بيكاره بيكاري را عار نميداند، بيكاره به بيكاري افتخار ميكند چون فرار از كار را زرنگي ميداند و كار كردن را احمقي ميداند”

و به نظر من، با سيستم كنوني اينكه كار كردن را احمقي بدانند، با اكراه به انسان خورانده ميشود.

اقتصادي كه تعداد دفاتر بنگاه معاملاتي مسكن و خودرو روز به روز در حال افزايش است و توليد در حال كاهش. تعداد بانك ها هر روز بيشتر و توليدي ها كمتر ميشود.

در يك تحقيق از پرسنل جوان موسسات مالي و اعتباري، ملاحظه كردم بسياري از پرسنل شان، پيش از ورود به اين كار، يك شغل فني يا توليدي مفيد داشته اند.

اما در مورد فرهنگ كار و تلاش كه مهمتر از آمار اشتغال است؛

ضعف فرهنگ کار و تلاش، سالهاست جامعه ی ما را رنج میدهد. پائین بودن بازدهی کار، معضل مهم کشور ماست که اقدامات زیاد و بی نتیجه ای برای اصلاح آن انجام شده است.

در اسلام بر کار و تلاش تاکید زیادی شده تا جایی که کار برای تامین معاش خانواده با جهاد در راه خدا در یک رده قرار دارد. در فرهنگ ایرانی ، کار جوهر مرد است و شغل هرکس بیانگر شخصیت اوست.

علت پائین بودن راندمان کار چیست؟ آیا مردم ما تنبلند؟ آیا حرام و حلال برایمان مهم نیست؟ آیا مذهب ما را تنبل کرده است؟ اینها همه تعبیرهایی ست که نادانسته یا مغرضانه مطرح میشوند و به تبع آن راهکارهای اشتباه ارائه میگردد.

دولت با پارامترهای اقتصادی و انگیزه های پولی سعی میکند فرهنگ کار و تلاش را گسترش دهد. برای کارمندان خود شاخص های ارزیابی عملکرد میگذارد و برای بخش خصوصی با تغییر قیمت ها و یارانه ها، سعی در افزایش کارایی دارد. اما هیچ گاه موفق نبوده است.

بسیاری از صاحب نظران علت را در فرهنگ ایرانی و یا مذهب شیعی جستجو میکنند. این اشتباه تا آنجا پیش رفته که حتی بسیاری از خیرخواهان هم، فرهنگ اعتقاد به رزق الهی را مذموم شمرده و در عوض فرهنگ طمع کار و سیری ناپذیر غرب را جهت پیشرفت اقتصادی تبلیغ میکنند.

امام صادق علیه  السلام ميفرمايند :

إِنَّهُ لَو کانَ الرِّبا حَلالاً لَتَرَکَ النّاسُ التِّجاراتِ وَما یَحْتاجونَ إِلَیْهِ فَحَرَّمَ اللّه  الرِّبا لِیَفِرَّ النّاسُ مِنَ الْحَرامِ إلَى الْحَلالِ وَ إِلَى التِّجاراتِ وَ إِلَى الْبَیْعِ وَالشِّراءِ فَیَبْقى ذلِکَ بَیْنَهُمْ فِى الْقَرْضِ؛

“براستى، اگر ربا حلال بود، مردم تجارت و تلاش براى معاش را رها مى کردند. به همین دلیل خداوند ربا را حرام کرد تا مردم از حرام به حلال و تجارت و خرید و فروش رو بیاورند و به یکدیگر قرض بدهند.”

نکته اصلی و ریشه ای اینجاست که مردم ما -برخلاف چيني ها- باهوشند. این هوش سرشار باعث شده سرمایه و وقت خود را بهینه مصرف کنند. کاری انجام میدهند که ارزشش را داشته باشد. ناگفته نماند كه با توجه به انگيزه هاي مادي اين استدلال مطرح ميشود.

نوسان پول موجب از بین رفتن ارزش کار میشود. بزرگترین دشمن کار، دلالی ست. افزایش روز افزون دلالی نتیجه ی سیستم پولی معیوب است. دلالی کالا و پول، کار را بی ارزش کرده است. به خودمان هم که نگاه کنیم میبینیم درآمدی که از کار عاید ما شده، بسیار کمتر از مقدار افزايش قيمتی ست که در اموالمان اتفاق افتاده است.

من در ابتدای ازدواجم حدود 200 گرم طلا خریدم. پنج سال به سختی کار کردم و پس از پنج سال، درآمد من از کار کمتر از ارزش افزوده ريالي آن طلا بوده است. بی ارزش بودن کار در آنجا تشدید میشود که محصول یک تولیدکننده را دلال با قیمت پائین میخرد و با یک نوسان قیمت، چند برابر میفروشد. یا نقد میخرد و با سود بالا چکی میفروشد.

در شرایط فعلی، اقتصاد دولتی ارزش کار را از بین برده است و با هیچ حربه ای هم دولت از اقتصاد خارج نمیشود. علت اصلی، رانت پولی سیستم بانکی به فعالیت های اقتصادی دولت است. بانک پول را میبلعد و به سمت فعالیت های دولتی میبرد و بخش خصوصی را دچار کمبود نقدینگی میکند.

صنعتگر و کشاورز اگر زمین داشته و تورم زمین را در محاسباتش بیاورد سود میکند و در غیر اینصورت کارش بی ارزش است.

به معایب فوق، سیستم ربامحور بانکی و خرید و فروش تورمي را هم اضافه کنید تا ببینید کار و تلاش و تولید ، بی ارزش ترین فعالیت اقتصادی ست.

نتیجتا ؛ برعکس تبلیغاتی که میگوید راندمان پائین کار ایرانیان از فرهنگ و دین آنهاست؛ باید گفت همین مقدار کاری هم که در کشور انجام میشود، در نتیجه ی فرهنگ و مذهب ماست.

به قول حضرت آيت ا.. حائري “وقتي قرض رايج شود شغلي بنام سود گرفتن در جامعه نمي ماند. راه سود ، پول را در كار گرفتن ميگردد. راه سود تنها سرمايه گذاري و خطر كردن ميگردد .

اما با مباح بودن سود قرض ، سرمايه گذاري گرفتار حريف قَدَري ميشود كه به هيچ وجه امكان رقابت با او را ندارد . اين همه صاحبان كارخانه ها مغازه ها ، معادن كه ورشكست ميشوند همه بخاطر سرمايه گذاري در كار است .

اين همه انتقال مال از سرمايه گذاري به سپرده ثابت بدليل تضمين بودن سود سپرده و نامطمئن بودن سرمايه گذاري است هرچه بهره سپرده ثابت بيشتر و بهره تسهيلات بانكي افزوده تر باشد جريان حركت از سرمايه گذاري در كار به سمت سرمايه گذاري در سپرده ثابت سريعتر است تنها معاملات تجاري و خدمات كه چندان خطري ندارند و طبعاً موجب گراني كالا ميشوند مطمئن مينمايند چون ميتوانند بهرة بيش از بيست درصد را بپردازند .”

در مقاله بعدي راهكارهاي نظريه بركت در اين حوزه را ارائه مينمائيم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code