تحريم پولي

تحریم اقتصادی، مهمترین ابزار استکبار برای سلطه بر کشورهاست. احتمالا دلیل اصلی مطرح شدن اقتصاد مقاومتی، مقابله با تحریم است. شرعا و عقلا ، باز گذاشتن راه تحریم اشتباه است و باید سیستمی اتخاذ شود که از تحریم، به طور نظام مند پیشگیری گردد.

پاشنه آشيل نظام جمهوري اسلامي تكيه بر پول اعتباري ست كه ارزشش در نواسانات سياسي تغيير ميكند.

يكي از مهمترين راهكارهاي اسلام در مقابل تحريم و محاصره اقتصادي، توسل به پروردگار و مقاومت معنوي ست. در شرايطي كه به قول حضرت آيت الله جوادي آملي “بانک‌های ربوی نمی‌گذارد که نمازجماعت‌های ما اثر کند” گرد ربا، جامعه را از دعا كه سلاح اصلي شيعه است، دور مينمايد.

tahrim_iran_dollar

در حال حاضر ، غرب دائما چماق تحریم را بر اقتصاد ما وارد میکند. تحریم ما را منزوی میکند و در كوتاه مدت از نظر مادی به ضرر است. تحریم در كوتاه مدت موجب نوسان اقتصادی میشود و اشتغال را تحت تاثیر قرار میدهد. البته دور زدن تحریم و اتکا به تولید داخلی امر مطلوبی ست که در حال اجراست و مقاومت اقتصاد كشور را افزايش داده، اما در كوتاه مدت قدرت پیشروی کشور را کند مینماید.

مسئولین اقتصادی کشور، هیچ عکس العملی در مقابل تحریم ندارند. البته در مقطعی مقداری دلار به طلا تبدیل شد. این اقدام دولت موجب تضعیف تحریم ها و حفظ دارایی های کشور گردید. تعمیم این اقدام به سایر بخش های اقتصادی همان پول “برکت” خواهد بود.

استراتژي غرب براي نابود كردن اقتصاد جوامع مستقل در ذات اقتصاد پول محور نهفته است. جان مينارد كينز ، تئوريسين اول اقتصاد غرب ميگويد : “براي واژگون كردن اساس يك مملكت، هيچ وسيله اي ظريف تر و مطمئن تر از كاهش ارزش پول رايج نيست. تنزل ارزش پول رايج، تمام نيروهاي پنهان اقتصادي را در راستاي نابودي به كار ميگيرد و اين عمل را به گونه اي انجام ميدهد كه حتي يك نفر از ميليون ها نفر هم متوجه آن نميشود.”

راه حل : هرگونه تحریم سیستماتیک در شرایط استقرار پول برکت بی معناست. وقتی دلار از معاملات حذف شود و جای آن را برکت بگیرد، تحریم پولی کارکرد خود را از دست خواهد داد.

تحریم کالایی که سالهاست در مقابل ما قرار دارد با فراگیر شدن بین المللی پول برکت از بین میرود. البته هر فعال اقتصادي به خصوص در بخش توليد ميداند، تحریم کالایی به راحتی قابل دور زدن است و تاثیر چندانی نداشته بلكه معمولا براي توليد و اشتغال مفيد است.

مطلب مهم ديگري كه هيچكس به آن اشاره نكرده، لغو تحريم طلا در توافقنامه ژنو 2013 است. مسئله مهم اين است كه غرب هيچ امتيازي در اين توافقنامه به ايران نداده است. اما آنچه مدنظر ماست، لغو تحريم طلا براي ايران است. تحريم طلا امكان پذير نيست و ايران هم پيش از اين به راحتي تحريم طلا را دور ميزد. حتي در دو قطعنامه آخر به صراحت گفته بود بنك داران طلاي تركيه حق فروش طلا به ايران ندارند ولي موفق به اجراي اين تحريم نميشدند.

اين موضوع نه از منظر سياسي بلكه از نظر اثبات غيرقابل تحريم شدن اقتصاد با پول بركت نتايج خوبي به دست ميدهد. ضمن اينكه در سخنان يكي از مسئولين شيطان بزرگ ، مسئله ي عدم امكان افزايش تحريم ها مطرح گرديد و همچنين بيان شده كه اين امتيازات داده شده به ايران هيچ ارزش اقتصادي ندارند.

همه تحليل گران اقتصادي و سياسي ميدانند مهمترين تحريم ايران تحريم پولي از طريق دلار و يورو است. حتي تحريم نفتي هم با استفاده از همين ابزار اعمال ميگردد.

راه حلي كه بايد اجرا شود در ازاي فروش كالا و نفت دريافت طلاست و در ازاي خريد كالا از كشورهاي ديگر، دادن طلا ست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code