تجارت خارجي

یکی از مسائلی که در نظام اقتصادی کشورها مهم است، سیستم مبادلات بین المللی ست.  هر کشور، مزیت اقتصادی خاصی دارد که میتواند با استفاده از آن مزیت، سایر نیازهای خود را تامین نماید.

مثلا کشور ما مزیت منابع زیرزمینی، صنعت و گردشگری دارد. یک کشور صنعت دارد، کشوری کشاورزی قوی و یک کشور هم توریست پذیر است.

كشورها بايد بتوانند مزيت هاي اقتصادي خود را با مزيت هاي اقتصادي ديگر كشورها مبادله كنند و نيازهاي خود را تامين نمايند.

این مبادلات اقتصادی، نیاز کشورها به استفاده از یک ملاک واحد ارزش گذاری را ایجاد نموده است. نتیجتا در مبادلات بین کشورها از واحد پولی یکسانی استفاده میشود و شاخص رده بندی کشورها با آن معیار پولی تعیین میگردد.

 اين واحد پول بين المللي بايد مستقل از منافع دولت هاي خاص باشد و براي همه ي جهان مطلوب گردد.

از قرن هاي گذشته تا كنون، طلا مطلوب بشر بوده و ميتواند كاركرد جايگزيني با دلار را داشته باشد.

موانع پیش روی بین المللی شدن پول “برکت”، در بخش مربوط به موانع مفصلا بررسی میشود. ولی اجمالا، جلوگیری از تحقق این مطلب فقط با اقدامات غیرمتعارف امکان پذیر است. مطرح شدن برکت به عنوان پول بین المللی قطعا با استقبال همه ی کشورها، به جز کشورهای استکباری مواجه میشود. مثلا عقلا، ژاپن و روسیه در مبادلاتشان برکت را به دلار ترجیح میدهند.

اما پیش از بین المللی شدن “برکت” ، صادرات و واردات به راحتی امکان پذیر است و نیازی به واحد پولی واسطه وجود ندارد.

مثلا برای صادرات نفت به هند، در ازایش روپیه یا طلا دریافت میشود. روپیه تبدیل به طلا شده و طلا وارد کشور میگردد. یا صادرات فرش به کشور ژاپن که در ازایش طلا دریافت میگردد.

برای واردات هم به هرکس برکت بدهید و کالا بخرید، امکان پذیر است. ضمنا میتوانید در کشور مبدا واردات، برکت را به پول آن کشور تبدیل کنید و با پول خودشان خرید کنید. مثلا در اروپا برکت را به یورو تبدیل کرده و با یورو خرید و فروش شود. تحریم پذیر هم نیست.

استفاده از برکت در مبادلات برای هر دو طرف خریدار و فروشنده بهتر است.

از مطلب فوق نتيجه ميگيرم ؛ برخلاف دلار كه با زور و تزوير بر جهان حاكم شده است، “بركت” بدون هيچ اكراه و اجباري ميتواند پول واحد بين المللي گردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code