درباره ما

هدف بت شكن :

تبيين نظريۀ «پول طلا» است.

استراتژي :

– بررسي مسائل عقلي، شرعي و عملياتي؛ پول اعتباري (ريال و دلار و يورو و ….)

– تبيين مسائل عقلي، شرعي و عملياتي استفاده از پول ثابت (طلا و نقره)

ايجاد كرسي آزادانديشي مجازي پيرامون پول ثابت و اعتباري

ضرورت بحث :

ربا، تورم، تحريم و نوسانات اقتصادي محصول پول اعتباري هستند. اين مشكلات با «پول طلا» به حاشيه ميروند.

براي ارتباط با ما؛ كامنت بگذاريد.

یا در کانال http://eitaa.com/MataNevesht عضو شوید.

28 نظر

 1. به نظرم سیستم شما در بهترین حالت با فرض اینکه تورم را مهار کند چند ایراد اساسی دارد:

  1- برخی افراد که نه خمس و نه زکات می دهند مالشان را کنز میکنند و کنز کردن مال مورد تحریم است.

  2- زکات بر سکه طلا برای بیشتر مردم واجب میشود که علاوه بر آن خمس هم باید حساب شود. فرضا اگر کسی 5% زکات و 3% خمس از کل درآمد سالانه اش را باید بپردازد ، برای همین افراد به دنبال سرمایه گذاری و … میروند تا پولشان شرایط زکات را نداشته باشد و همین امر قیمت سایر کالاها را در نظام عرضه و تقاضا به هم می ریزد که ممکن است در بلند مدت یک شکستی در نسبت طلا با سایر کالاها ایجاد کند.

  3- ضرب سکه هزینه بر است و علاوه بر آن از کجا معلوم که در ضرب سکه طلا در این حجم تقلب نشود؟ وقتی در چاپ اسکناس به گفته شما تقلب میکنند و بدون پشتوانه چاپ میکنند چرا الآن باید به آنها اعتماد کنیم که سکه طلا را با نسبتهای منطقی ضرب کنند؟ اگر گروه عادلی را برای ضرب سکه پیشنهاد میدهید خب همان پیشنهاد را اگر در مورد اسکناسها در نظر بگیریم چه میشود؟

  و من الله التوفیق
  التماس دعا

  • سلام به آقاي خسرو و با تشكر از فرمايشتان

   درباره ي مطلب شماره 1 :

   شهید صدر (ره) (صص 355-346) نیز، کنز در آیه شریفه را، بر خارج کردن پول از گردش اقتصادی و افزودن آن بر ثروت بدون پرداخت زکات آن اطلاق می کنند. ایشان پس از بحث مفصلی درباره فرق بین معاملات پایاپای و مبادلاتی که بر اساس پول انجام می شود، به این نتیجه می رسند که در معاملات پایاپای بین خرید و فروش هیچ فاصله ای نیست؛ ولی در مبادلات پولی بین فروش و خرید فاصله می افتد و این خود موجب می شود که هدف جدیدی برای مبادلات مطرح شود. در عصری که مبادلات پایاپای صورت می گرفت، فروش کالا با هدف خرید کالای مورد نیاز انجام می شد؛ ولی در عصر مبادلات پولی این امکان فراهم می شود، که فروش به هدف دستیابی به پولی انجام شود، که وکیل عام کالاهاست. انگیزه های کنز پول از همین جا نشأت می گیرد. فروشنده، که پیش از این کالای خود را برای خرید کالای مورد نیازش می فروخت، اکنون آن را به هدف رسیدن به پول و ذخیره کردن آن و افزودن آن به ثروت خود می فروشد و بدین ترتیب معاملات که نقش واسطه بین تولید و مصرف را باز می کردند، اکنون نقش واسطه بین تولید و پس انداز را بازی می کنند و تولید و فروش به هدف کنز کردن پول و رشد ثروت انجام می شود نه به هدف رفع نیازهای خود و ديگران.
   ایشان سپس می گوید: اسلام برای جلوگیری از این انحراف بزرگ، از طریق تشریع زکات بر پول، کنز پول را منع کرده است و برای اثبات این مطلب به آیات 34 و 35 سوره توبه استناد می کنند. (صص 346-355)

   در پول طلا ، معامله پاياپاي يا كالا به كالاست كه يكي از كالاها طلاست. ضمن اينكه انگيزه ي سفته بازي پول هم كه انگيزه اصلي كنز پول از نظر كينز است از بين ميرود.

   البته زكات كه اشاره كرديد بر طلا و نقره تعلق ميگيرد و باز هم بهتر از پول اعتباري انگيزه ي كنز را كم ميكند. يعني با فرض اينكه فقط افرادي كه زكات نميدهند كنز كنند، باز هم بهتر از ريال است و يك گام است به جلو

   ضمنا بحث الكترونيكي شدن مبادلات با پول طلا هم مطرح است و با اخذ ماليات معادل زكات (2.5%) از كنزكننده ميتوان موضوع را بهبود داد.

   يكي از ديدگاه هاي رايج درباره ي كنز ، تجمع پول است. به نظر ميرسد بانك مهمترين مركز كنز است كه در پول طلا تجمع پول در يك مكان كم ارزش ميشود و سوددهي چنداني ندارد، چون تورم نيست.

   موضوع ديگر نقل از حضرت علي مبني بر كنز بيش از 4000 دينار است. اين مقدار ميتواند پايه قرار گيرد و هركس بيش از 4000 دينار يعني 16500 گرم طلاي معاملاتي داشت، مشمول كنز باشد. در واقع ثروت بيش از 16.5 كيلوگرم طلا كنز باشد.

   البته موضوع كنز هم مانند نماز و زكات و حج و ربا و … مسئله ي شرعي ست و نميتواند اجباري شود.

   درباره ي مطلب شماره 2 :

   مطلب 2 با 1 در تناقض است. اصلا بحث كنز براي به گردش افتادن پول است. در واقع پول نبايد به عنوان وسيله ي حفظ ارزش نگهداري شود و بايد به عنوان وسيله ي مبادلاتي در گردش باشد. پس به گردش افتادن پول مطلوب است.

   در مورد بر هم خوردن نظام عرضه و تقاضا ، با توجه به كالا به كالا شدن معاملات (كه يك كالا طلاست) عرضه و تقاضا امكان ندارد نا متناسب شوند. ((( چون خريد همزمان با فروش انجام ميشود ))) يعني همزمان كه آهن ميفروشي داري طلا ميخري و عرضه و تقاضا يكسان و مساوي ست.

   درباره ي مطلب شماره 3 :

   بحث تقلب در چاپ پول بركت شبيه تقلب در چاپ ريال و دلار است. در واقع نظارت بر اسكناس تقلبي آسان است و حجم ريال و دلار تقلبي زياد نيست و ميتوان همين تكنيك هاي جلوگيري از جعل اسكناس را درباره ي پول طلا هم استفاده كرد. دستگاه هاي ليزري عيارسنج هم با قيمت پائين وجود دارد و فروشگاه ها و مراكز عمده ي گردش پول ميتوانند استفاده كنند.

   اما در مورد بدون پشتوانه بودن پول اعتباري ، نظر من همين است كه فرموده ايد. درواقع سال 58 يك گرم طلا 130تومان و 9.3دلار بوده است. سال 93 يك گرم طلا 95000تومان و 31دلار است.
   يعني ريال 730 برابر و 3.3 برابر بيش از نفوذشان چاپ شده است. يعني ريال چاپ شده ولي نفوذ نكرده ولي دلار چاپ شده و نفوذ هم كرده است.

   مشكلي كه درباره ي پول طلا ممكن است اتفاق بيفتد و بعد از حضرت علي در زمان امويان و عباسيان به وجود آمد، كاهش عيار پول طلاي پول است. در حال حاضر در صنف طلا و جواهر اين مشكل با نظارت موسسه ي استاندارد حل شده است و النگو و انگشتر طلا با عيار 18 قابل اعتماد است.

   بحث چاپ پول اعتباري جزء ذاتي اين سيستم است و با نفوذ پول در جوامع يا گردش يا كنز ، چاپ پول الزامي ست و جزء وظايف بانك مركزي ست. اما در پول طلا نه نياز است و نه ممكن است.

   بابت تاخير پاسخ عذرخواهي ميكنم چون بايد تحقيق ميكردم.
   ممنون از نظرتان

   • سلام علیکم

    ممنون از جوابتون اما در پاسخ به موارد بالا باید عرض کنم که:

    1) بحث من در مورد شماره 1 در مورد افرادی بود که خمس و زکات نمی دهند که ناخواسته برای آنها بحث کنز پول مطرح میشود و گناهی بر گناهانشان اضافه میشود که در سیستم برکت گزیرناپذیر است.

    در مورد کنز همانطور که از لفظش پیداست و معنای گنج میدهد شما نمیتوانید پول را در بانک بگذارید و انتظار کنز شدن آن را داشته ابشید چون بانکها سودی کمتر از تورم میدهند و اصلا کنزی شکل نمیگیرد.
    پولداری که به فکر افزایش پولش از راههای غیرمشروع باشد احتکار و … میکند نه پس انداز در بانکی که سودش از تورم کمتر است.

    2)در اینجا بحث در مورد کسانی است که به شرعیات حساس هستند و قواعد را رعایت می کنند برای همین با شماره یک در تناقض نیست.

    وظیفه بانک به گردش انداختن پس انداز مردم است برای همین در مورد سرمایه مردم از آنها وکالت میگیرد و امانتدارصرف نیست ، پس به نفع بانک هست که پول را به گردش درآورد و نهایتا کنز مال اتفاق نمی افتد.

    برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا و رشد نامعقول قیمتها که منجر به تورم میشود ربطی به کالای واسطه (طلا و نقره) ندارد . اگر همه مردم بخواهند ساختمان بسازند قیمت فولاد بالا میرود چون عرضه فولاد تقریبا ثابت است و کارخانه های ما افزایش ظرفیت نداده اند ولی تقاضا بالا رفته و افراد حاضرند طلای بیشتری درقبال بدست آوردن تیرآهن و … بدهند که این امر تورم زا ست. مثلا اول آهن کیلویی نیم گرم نقره بود ولی به خاطر ازدحام خریدار با افزایش 40 درصدی به 0.7 گرم نقره میرسد.
    این در مسئله فولاد به زبان امروز میشه 40 % تورم.
    در اقتصاد بحث قیمت نسبی است. فرضا فولاد کیلوئی چند است؟ 2500 تومان. طلا گرمی چند است؟ مثلا گرمی 100 هزار تومان . پس از لحاظ اقتصادی 40کیلو آهن معادل یک گرم طلاست. در اقتصاد نسبتهای قیمتی مهم هستند نه تک تک قیمتها. برای همین سیستم برکت با سایر سیستمها فرقی نمیکند.

    3) بحث طلا وقتی قرارباشد وجه رایج یک مملکت باشد با امروز قابل مقایسه نیست و علت آن هم افزایش بیش از پیش استفاده از طلاست که مکانیسم عریض و طویلی را میخواهد و کار سازمان استاندارد نیست. اگر شما می توانید جلوی تقلب در ضرب سکه طلا و نقره را بگیرید به طریق اولی می توانید جلوی چاپ بدون پشتوانه پول را هم بگیرید.

    و یک بحث کلی که شما در مورد خدایی کردن پول در جامعه مطرح کرده بودید :
    پول خدایی نمیکند. قدرت امپراطوری دارد چون افراد دنبال اشباع تمایلات نفسانی هستند لاجرم دنبال وسیله ای که آنها را به قدرت ببرند حرکت میکنند و در اینجا بین طلا و پول فرقی نیست.

    ان شاءلله بندگی واقعی و بیشتر را خدا روزی همه مان بکند.
    و من الله التوفیق
    التماس دعا

    • عليكم السلام و رحمه الله
     مقاله اي جديد با عنوان كنز پول قرار ميدهم و بحث را به آن صفحه منتقل ميكنم تا بحث غير مرتبط به موضوع صفحه نشود.
     محتاجيم به دعا

 2. این خودش نوعی شرک است که برای ایمان مردم طلا پیشنهاد شود

  یعنی ما بدون طلا بی ایمانیم و با طلا با ایمان میشویم ……….الان از دید آقایان کافریم یا یهودی و ربا خور

  این جز توهین به یک ملت چیز دیگری نیست

  خدایی که روزی بدهد نیازی به طلا و ریال و دلار ندارد………این سایت منافع دیگری دارد که قطعا قربتا الی الله نیست

 3. برادر مصطفی سلام
  برای ایمان مردم طلا پیشنهاد نشده است. بلکه معتقدیم پول اعتباری به طور سیستماتیک ربا را وارد اقتصاد کرده است و با طلا این سیتم از بین میرود و معاملات کالا به کالا (که یکی کالا طلاست) میشود.
  در واقع طراحی سیستم اقتصادی است.
  بت شکن گذاره های زیر را گم به گام بررسی کرده است و به پول طلا رسیده است. اگر در متدلوژی انحرافی میبینید، بفرمائید :
  1- اسلام دین حق است.
  2- اسلام، نظام اقتصادی دارد.
  3- منع اصلی نظام اقتصادی اسلام، رباست.
  4- سیستم اقتصادی میتواند ربا محور باشد یا نباشد.
  5- سیستم اقتصادی غربی با پول اعتباری، ربا محور است.
  6- تمدن اسلامی بدون نظام اقتصادی اسلامی بی معناست.
  7- پول ثابت (طلا) ربامحور نیست، خلق نمیشود و مقبول ائمه اطهار بوده است.
  .
  همه ی موارد فوق فرضیات نظریه برکتند و قابل بحثند و بت شکن همه ی موارد را اثبات میکند.
  .
  اما حکم منتج از این فرضیات :
  (بهترین پول طلاست.)
  .
  .
  اما برای پاسخ به نظرات حضرتعالی؛
  در یک نظام اقتصادی مبتنی بر ربا هم میتوان با ایمان زندگی کرد، البته گرد ربا بر همه هست. 80% جامعه مبتلا به ربا هستند . کسانی که آلوده به ربایند کافر و یهودی نیستند اما گناه شان مانند 70 با زنا با محارم در خانه خداست. اگر توهین باشد که معصوم توهین فرموده اند. ربا، جنگ با خداست و اگر توهین میدانید جنگ با خدا را متوقف کنید، نه بنده را.
  .
  خداوند ارحم الراحمین به شمر و یزید هم روزی داده و میدهد و بی نیاز مطلق است. اما اگر دستوراتش را اطاعت نکنیم و رباخواری کنیم ، مجازاتش را خواهیم دید که وضع اقتصادی مان و تسلط گام به گام کفار بر معیشتمان نتیجه ی دنیوی اش است.
  .
  دعا کنید قربتا الی الله کار کنیم.
  التماس دعا

 4. سلام
  با عرض خدا قوت به شما بت شکن ها
  امرووز با جریان شما اشنا شدم و واقعا گل به گلم شکفت

  اخه من دوران دانشجویی واسه خودم یه سری یادداشت مینوشتم که مضموناش در مورد ربا و پول کاغذی بود ولی جرءت نمیکردم جایی بگم
  بعضی وقتا که ی سری بهشون میزنم میبینم تا حدودی حرفای پخته ای هستن

  اگه بخوام این یادداشتا رو با شما که تو این زمینه کار کردین به اشراک بذارم واسه نظر دادن بهترین راهش چیه؟

 5. جنبش ممانعت از جنگ با خدا

  سلام
  جنبش ممانعت از جنگ با خدا (Reba.ir)، امسال در 22 بهمن خدا لطف کرد و دو غرفه نصیب جنبش شد. قرار است با قدرت تمام مواضع جنبش را به گوش همه برساند. میزهای پاسخگویی و آگاه‌سازی داریم و تلاش می‌کنیم جامعه را به ربا حساس کنیم. لطفا تا می‌توانید در گسترش این خبر به ما کمک کنید و خبرگزاری‌ها و دوستانتان را مطلع کنید و حتما در روز عید 22 بهمن به غرفه‌های جنبش مراجعه کنید.
  غرفه 1: خیابان آزادی غرب به شرق ، بین چهار راه شهید نواب صفوی و اسکندری جنوبی
  غرفه 2: خیابان انقلاب اسلامی شرق به غرب تقاطع خیابان قدس، جنب دانشگاه تهران، جنب دبستان دخترانه قدس

  Reba.ir
  aparat.com/Reba_ir
  instagram.com/reba_ir
  telegram.me/reba_ir

 6. سلام

  من میخواهم معاملات شرکتم را با طلا انجام دهم یعنی کالا در ازای طلا بفروشم یا بخرم. چگونه باید محاسبه کنم. مثلا اگر بخواهم برنج بفروشم چگونه فیمت بگذارم؟ یک برنچ ده کیلویی را با چه مقدار طلا معاوضه کنم؟ آیا باید باز هم ملاک را ریال بگذارم و برابر آن را به طلا محاسبه کنم؟ چگونه کاملا منفک از ریال محاسبه و معامله کنیم؟

  تشکر

  • سلام
   من محصولات شرکتم را خودم قیمت گذاری میکنم. در واقع محصولاتم قیمت عمومی ندارند. چون ماشین آلات میفروشیم خیلی از رقبایم قیمت را دلاری اعلام میکنند.
   من قیمتم را طلایی اعلام میکنم. بیشتر با سکه. البته چون مواد اولیه و قطعات را ریالی و دلاری میخرم ، محاسباتم خواه ناخواه ریالی ست و بعد قیمت فروش را طلایی اعلام میکنم.
   در مورد کالای شما که قیمت سراسری دارد و قیمت گذاری عمومی ست احتمالا کار سخت تر است. پیشنهاد میکنم یک مدت یک ساله با تبدیل ریال به طلا قیمت گذاری کنید و مبلغ را به ریال و طلا کنار هم درج کنید و مشتری را آزاد بگذارید به هر روش که دوست دارد انتخاب کند. بعد از آن رویه ای که قابل اجراست را انجام دهید.
   پیشنهاد عملیاتی شدن پول طلا در جامعه همین روال را دارد.
   ابتدا دو واحد پولی ریال و طلا عملیاتی میشود و به مرور به انتخاب جامعه هر واحد که جامعه انتخاب میشود.

 7. با تشکر از پاسختان.

  حال مشکل امنیت این پرداختها ست. چگونه می توان طلاها را ذخیره کرد؟ چون باید همیشه سکه ها در دسترس باشند. آیا بانکی هست که سکه ها را نگهدارد؟ بیشتر می خواهم راههای عملیاتی این نوع معاملات را برایمان توضیح دهید. متشکرم.

  • در حال حاضر سیستم های نقل و انتقالات رسمی پوششی بر معاملات طلا ندارند. دلیلش هم عدم تمایل دولت به این معاملات است. بانک مرکزی ترجیح میدهد معاملات با ریال انجام شود. همان طور که بانک مرکزی آمریکا تمایل دارد معاملات با دلار انجام گردد.
   اما صندوق امانات بانک ها و یا گاوصندوق خودتان میتواند محل نگهداری باشد.
   به هرحال دولت به دنبال سهولت و امنیت و سرعت مبادلات ریال است تا بتواند در مواقع لزوم سوءاستفاده های موردنظرش را انجام دهد. همان طور که دولت روحانی در 3 سال نقدینگی را دو برابر کرده است.
   در بخش عملیاتی باید سیستم های الکترونیک مثل شتاب بتوانند پول طلا را انتقال دهند و خودپردازها پشتیبانی نمایند.
   اما فعلا در حجم کم میتوانیم از مزایای پول طلا استفاده کنیم.

 8. تشکر
  سوالی هم در رابطه با تعیین قیمت داشتم. چگونه در قدیم قیمت کالایی را با طلا مشخص می کردند؟ اینکه گفته می شود یک گوسفند برابر با یک یا دو دینار بود یا بعضی اوقات ارزان می شد بر چه مبنایی این قیمت گذاری صورت می گرفت؟ آیا می توان فرمول و قاعده ای استخراج کرد؟ این، کار را خیلی راحت می کند.
  ما از تاریخ اسلام اطلاعات کمی به واسطه شاید کم کاری محققین اسلامیمان داریم. البته با جستجو در گوگل برخی مطالب را از تاریخ روم می توان یافت به عنوان مثال در این لینک
  http://ancientcoinsforeducation.org/content/view/79/98/
  قیمتها متاثر از مزد بوده و لی مزدها طوری بود که بیش از ۵۰ در صد آن هزینه خوراک می شد و دولت روم مجبور بود سوبسید بدهد تا مردم بتوانند آذوقه خود را تهیه کنند. ولی این مبنای مزد نیز تغییر پذیر است .
  یا در مصر باستان ضروریات زندگی ارزش کالا را تعیین می کرد، یعنی گوشت، نان و لباس واحد معاملات پایاپای آنها بود. برای مثال دستمزد یک روز کارگر برابر بود با ۱۰ عدد نان . توضیح بیشتر در http://www.touregypt.net/featurestories/prices.htm

  • سلام برادر یا خواهر گرامی
   به نظر میرسد مبنای تعیین قیمت در اسلام، نرخ دیه است.
   اگر کالاها را به مواد معدنی ، گیاهان و حیوانات تقسیم کنیم ؛ طلا نمونه ی مواد معدنی ؛ نخل نمونه ی گیاه و شتر نمونه ی حیوان است.
   سپس بر این مبنا و موازنه ی ایم اقلام در دیه ؛ میتوان سایر اقلام را قیمت گذاری کرد. مثلا معادل سازی آهن با طلا ؛ یا برنج با خرما ؛ یا گوشت مرغ با گوشت شتر و …..
   البته عرضه و تقاضا نقش مهمی در قیمت سایر کالاها دارد ولی نکته ی مهم اینجاست که تفاوت قیمت ناشی از عرضه و تقاضا تورم نیست.

   لازم به ذکرست ؛ منابع اسلامی تائید میکند که پول اسلام طلاست و حضرت علی اولین بار سکه ی طلا ضرب کرد. بسیاری از علما کیل و میزان قرآن را طلا و نقره میدانند و مسائل دیگری در مقالات سایت به آن اشاره شده است.
   یاعلی

 9. دیه ملاک خوبی برای قیمت گذاریهاست به شرطی که یکسان باشند ولی معادله دیه الان برابری نمی کند. توجه بفرمایید:
  ۱۰۰ شتر(قوه قضاییه قیمت روز شتر را ۱۵ میلیون ریال اعلام کرده است)=۱۰۰۰ دینار (هر دینار ۳/۵ گرم، قیمت روز هر گرم حدود ۱۰۰۰،۰۰۰ ریال )
  ۱۰۰x۱۵۰۰۰،۰۰۰ = ۱۰۰۰x۳،۵۰۰،۰۰۰
  دویست میلیون تومان اختلاف قیمت وجود دارد.

  • بله متاسفانه معادلات اقتصادی با پول اعتباری به هم خورده و مسائل شرعی هم دچار تساهل و تسامح شده است.

 10. با سلام،

  دیروز خواستم قیمت ثابت پول طلا را در خود آمریکا بررسی کنم ولی نتوانستم به جواب برسم. اگر ممکن است شما این ذاذه ها را بررسی کنید:

  طبق نمودار قیمت طلا از سال، ۱۹۸۰ (زمان بروز بحران مالی) تا کنون دو نقطه از زمان را در نظر گرفتم یکی قیمت طلا در سال ۱۹۸۰ که حدود ۲۰۰۰ دلار بود و یکی هم اکنون که حدود ۱۲۰۰ دلار است.
  لینک نمودار: http://www.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chart

  در نمودار بعدی قیمت خانه در امریکا در همان محدوده سالی به قرار زیر است:
  در سال ۱۹۸۰، متوسط قیمت حدود صد هزار دلار و هم اکنون متوسط قیمت حدود چهار صد هزار دلار.
  لینک نمودار: http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2015/11/daily-chart-0

  یعنی کسی در سال ۱۹۸۰ با ۵۰ عدد سکه می توانست خانه بخرد ولی در سال ۲۰۱۵ این ۵۰ سکه قیمتش شده ۶۰ هزار دلار ولی قیمت خانه شده ۴۰۰ هزار دلار. پس این فرد با پس انداز کردن سکه ضرر کرده است.

  با تشکر از وقتتان.

 11. با سلام، چند وقتیه که این موضوع ذهنمو درگیر کرده و چون زبانم بد نیست مستند های مختلفیو در موردش دیدم و مقالات مختلفیو در موردش خوندم؛ از اساتید اسلامی در این زمینه آقای شیخ عبدالقادر الصوفی(shaykh abdalqadir as sufi) رئیس گروه جهانی مرابطون می باشند که متاب های مختلفیو رو در این زمینه نوشتن؛ غذافی هم میخواست این روکیردو پیاده کنه که ایمیل های هیلاری کلینتون فاش کرد که حمله ی آمریکا به لیبی هم به همین دلیل بوده(پس ما باید در انتظار حمله ی آمریکا باشیم!)مالزی و اندونزی هم همین رویکردو در پیش گرفتن و به موفقیت های چشم گیری هم رسیدن؛ یک حربه برای تنفر ما شیعیان از این رویکرد به کارگیری این شیوه توسط داعشه که به صورت صوری از این رویکرد استفاده میکنه ولی در عمل از دلار آمریکا!! اگه مطلب علمی در این زمینه میخواین در خدمتم؛ به امید رهایی از بردگی نئولیبرالیسم و روشن فکری فراماسون

  • سلام. ممنون.
   به شدت دنبال مطلب هستیم و البته بیش از آن به دنبال عملیاتی کردن پول طلا

 12. سلام 

  میخواستم بپرسم اگر من خانه کوچکم را بفروشم و یک جایی را رهن کنم و با مابقی پول طلا بخرم و یکی دو سال بعد که پول بیشتری جمع کردم یک خانه بزرگتری بخرم آیا این کار عاقلانه ای است؟ 

  • سلام.

   نمودار 30 ساله ی قیمت مسکن با پول طلا نشانگر کاهش قیمت مسکن با پول طلا ست.

   آینده را خدا میداند.

 13. سلام

  احتمالا در جزیان باشید که علاوه بر پولهای کاغذی، پولهای دیجیتال مانند بیت کوین هم به مرور وارد زندگی مردم شده اند. و از سرمایه خیلی اندک و مقدار ثابت (دقیقا مانند طلا) امروز ارزش بسیار بالایی پیدا کرده اند و هر بیت کوین امروز نزدیک یازده هزار دلار خرید و فروش می شود. تعداد بیت کوین های موجود مقدار ثابتی بوده و اکنون نیز همان مقدار اولیه است.

  سوال من اینه. چه مکانیزمی طراحی کردین که طلا هم مانند دلار و ریال و بیت کوین به مرور کاربرد اولیه ش که کالای واسطه بوده رو از دست نده و تبدیل به پول به معنای امروزی نشه؟

  سوال دومم هم اینه که منابع مالی شما برای تامین هزینه سایت و گسترش نظریه خودتون از کجا تامین میشه؟

  • سلام

   به نظرم مکانیزم بیت کوئین هم مانند دلار به اعتبارش وابسته است نه به ارزش ذاتی اش.

   البته با این تفاوت که دلار با بمب اتم پشتیبانی میشه ولی بیت کوئین فقط با اعتبار خریدارانش.

   در سیستم اقتصادی دنیا دلار باید برنده شود و امثال بیت کوئین تا جایی که با دلار سرشاخ نشوند قابل پذیرشند و اگر قدرت دلار را دچار چالش کنند سریعا حذف میشوند.

   تفاوت ماهوی طلا با پول اعتباری در عدم امکان خلق آن توسط انسان است.

   جواب سوال دوم : از فضل خدا

 14. سلام 

  در این سایت که معتقد است ارزش طلا تغییر نمی یابد بلکه ای دلار است که تغییر میکند، آمده است:

    قیمت یک گالن  بنزین در سال ۱۹۶۴ معادل ۲۵ سنت بود یعنی تقریبا برابر با یکربع سکه نقره ولی در سال ۲۰۱۴ قیمت همان یک گالن بنزین شد ۳ دلار و ۷۵ سنت که برابر است با همان یکربع سکه نقره

  https://www.moneymetals.com/news/2014/08/14/reprogram-your-mind-gold-and-silver-dont-change-paper-money-does-000588

    

  • سلام.

   قیمت های دستوری دولت تعادل بازار را به هم میزنند.

   ضمنا تکنولوژی و تولید و مصرف هم قیمت را تغییر میدهند.

   ولی اینها تورم نیست. تغییر قیمت است.

   تورم در بلندمدت فقط با نقدینگی تغییر میکند

 15. سلام علیکم و خداقوت به بت شکن عزیز

  بنده عضو شورا هستم در روستای میرجان-استان زنجان با جمعیت 1500 نفر

  و حوزه مطالعه و تخصص بنده فناوری اطلاعات هستش

  خیلی مشتاقم این پول برکت رو داخل روستا به صورت پایلوت انجام بدم و با نتیجه ای که دارد در بوق و کرنا کردنش به همه ی هم وطنانم تبیین کنم که چه اتفاق مبارکی افتاده است

  برنامه عملیاتی دقیق میخواهم تا بتوانم با پیمودن آن گام به گام پول ثابت طلا را در روستا اولا تبیین دوما رودررو با ریال و سوما جایگزین کردن با ریال را پیش بگیرم

  ممنون از لطفتون

   

  • سلام.

   در خدمتم.

   برنامۀ گام به گام وجود دارد و به راحتی میتوانیم اجرا کنیم.

   با من در تماس باشید تا جلسه ای داشته باشیم. 09132079683

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code