گزارش اقتصادی سفر عراق

+

اولین چیزی که در عراق، برای ایرانی ها جلب توجه میکند، خودروهای ایرانی ست. پراید و پژو و سمند ایرانی در خیابان های عراق فراوان است. شاید درصد خودروی ایرانی کربلا، بیش از تهران باشد.

در سفر اربعین، قیمت پراید را در عراق پرسیده بودم. 8500 دلار بود. حدود 28 میلیون تومان.

همه ی زائرین افتخار میکنند و از برکت ایران خودرو و سایپا میگویند. کیف میکنیم وقتی پراید، لایی فورد را میکشد.

طبق معمول، چند اصلاح طلب از ماشین ارزان دادن به عراقی ها میگویند که قیمت را برایشان گفتم . به یاد آقای نجف زاده افتادم که پراید را با داعش مقایسه میکرد و تاسف خوردم از نادانی خبرنگاری که به راحتی با یک جمله به صنعت کشورش خیانت میکند.921023irnap (3) copy(2)

احترام به ایران و ایرانی هم در سطح بالایی ست . البته عراقی ها هم اصلاح طلب عشق آمریکا دارند ؛ که بد برخورد کنند. ایرانی های اصلاح طلب هم در همه کاروان ها هستند و به عربها بد و بی راه میگویند. البته غربزده هاي دو طرف، اقلیت پر سر و صدایی هستند.

كالاهاي ديگر ايراني هم در بازار عراق فراوانند. الحمدلله قدرت تولید ايران در كشورهايي كه رقابت منصفانه وجود دارد، نشان داده ميشود كه موفق است.

 

اما باعث آبروريزي ايران “ريال” است. البته آبروریزی اروپا هم یورو شده. من ایرانی دشمن آمریکا و عراق متنفر از آمریکا، برای سفر زیارتی امام حسین باید از پول شیطان بزرگ استفاده کنیم. برای ورودی و خروجی عراق، فقط دلار قابل قبول است. داخل کشور هم دلار پذیرش بیشتری دارد.

بدبختی و سرافکندگی از این بیشتر نمیشود. برای سفر زیارتی مان هم داریم آمریکا را تقویت میکنیم.

عقده ای ها که میگویند، کشور عراق به خاطر دلار پیشرفت کرده است. چون دینار بیشتر از دینار عراقی در گردش است. صرافی ها ترجیح میدهند ریال را با دلار چنج کنند.

البته با ریال هم میشود خرید کرد اما اولا گران تر میافتد و ثانیا فروشنده ها تا عصر نشده ریال را به دلار تبدیل میکنند. با یکی از فروشنده ها که صحبت میکردم میگفت ، یک روز هم ریال و دینار را نگه نمیدارند. همه ی پول شان را به دلار تبدیل میکنند.

.

شرمندگی ام را خدمت حضرت علی علیه السلام عرض کردم. گفتم بابا جان ؛ شما در همان حکومت 5 ساله تان پول طلا ضرب کردید و ما هنوز بعد از 36 سال حکومت اسلامی داریم دشمن شما را تقویت میکنیم.

ای که مرا خوانده ای   راه نشانم بده

5 نظر

 1. سلام.
  زیاد غصه نخور
  خدا بزرگه
  دلار بخر… حالشو ببر

 2. سلام یار
  خریدم؛ اما حالشو نبردم.
  بارها امتحان کرده ام؛ دلار جیبم را بی برکت میکند. سعی میکنم دلار پیشم نباشد.
  امیدوارم یار باشی و یار بمانی

  • بت شکن عزیز
   پس این همه ملت تبادل ارز و کالا با دلار انجام میدن.
   و البنه می بینیم در برخی موارد به تاجران بزرگی تبدیل می شوند.
   چطور دلار برای این دسته آدم ها برکت دارد؟

 3. من سه سال پیش صادرات انجام میدادم. دلار هم میگرفتم ولی برکت نداشت.
  دو مطلب میتواند باشد :
  یا فقط برای من بی برکت است و برای دیگران برکت دارد.
  یا برکت ندارد و فقط اموالشان را اضافه میکند. برکت متفاوت از ثروتمند شدن است.
  .
  البته دوستان من هم که در کارهای نجارت خارجی با دلار کار میکنند عموما مالشان بی برکت است و موردهای زیادی سراغ دارم. البته این یک مبحث استدلالی نیست بلکه تجربه ام است.
  مثلا وقتی دست پدر و مادرم را میبوسم ، برکت زندگیم زیاد میشود و محسوس است. حالا ممکن است کسی این کار را بکند و برکت نداشته باشد که باید علتش را جستجو کند.
  مثلا وام بانکی برای من و خیلی های دیگر بی برکت بوده است. ولی انکار نمیکنم افرادی هم هستند که از وام بانکی ثروتمند شده اند.
  .
  قبلا خانه ام را با وام بانکی خریده بودم و سه سال در آن خانه مشکلات عجیب و غریبی داشتم. خانه را فروختم و وام های بانکی را تسویه کردم و یک کیلو طلا داشتم که فروختم و مقداری هم قرض کردم و یک خانه خریدم. الحمدلله در این دو سال خانه بابرکتی بوده است.
  البته در تعریف برکت ، مثلا خانه ام مهمان زیاد میآید، نزدیک مسجد است، بچه ام دوستان خوبی در همسایگی پیدا کرده است. البته خانه را 400 میلیون تومان خریدم و حالا توی رکود مسکن، روی 550 میلیون تومان مشتری دارد.
  .
  یک پیشنهاد هم برای شما دارم ؛
  به مدت یک هفته ، هر روز دست پدر و مادرت را ببوس و نمازهایت را اول وقت بخوان و به نیابت از امام زمان صدقه بده؛ اگر برکت را به شکل محسوس ندیدی بیا بزن تو گوش من.
  البته به شرطی که خمس مالتان را داده باشید.
  .
  سه روز داریم تا میلاد حضرت کوثر
  یازهرا

 4. سپهر (آپارات)

  احسنت بعضی ایرانی ها نادانسته و از روی بی سوادی با شعار کالای باکیفیت(البته به شکل ابزاری) فقط قصدشون تخریب صنعت و اقتصاد کشوره و مصرف کننده شدن کشورشونه مثلا در همین قضیه تحریم خودرو در فضای مجازی اگر پست ها و پیام های تشویق کننده به پویش که سیاسی بودند و مقاصد سیاسی داشتند رو کنار بزاریم.به یه سری پیام هایی میرسیم که فقط قصدشون نابودی تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی + نابودی یک صنعت در کشور بود مثلا چیزی که برای من واقعا جای تاسف داشت پیامی بود که در اون نوشته شده بود ایرانی باید بهترین خودرو های دنیا رو استفاده کنه و شایسته بهترین هاست صد البته که ایرانی باید بهترین ها رو داشته باشه ولی ایرانی نباید مصرف کننده ترین ها در دنیا باشه چرا نمیگید ایرانی باید بهترین ها رو بسازه و بزرگترین تولید کننده باشه؟!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code