مقدمه ي نظريه ي بركت

در زمان نگارش این مطلب، تنزیل به همه ی معاملات راه یافته است. علما هشدار داده اند که بیش از 80% زندگی مردم ربوی ست. بنگاه های اقتصادی، از یک مغازه ی کوچک گرفته تا کارخانجات و حتی کارگران و کارمندان ، همه درگیر ربا هستند. معاملات بدون محاسبه ی تنزیل بی معنی ست و جنگ با خدا به عنوان یک موضوع ضروری، شئون زندگی را فرا گرفته است.

قبح ربا در روایات ما به زنای با مادر، در خانه خدا تعبیر شده و زشت ترين تعابير براي اين گناه به كار برده شده است، درحالیکه ربا (جنگ با خدا) در اصطلاحات جامعه ی اقتصادی، سود نامیده میشود.

ربا = جنگ با خدا = زنا با مادر در خانه خدا =؟! سود

مبارزه ی با این وضعیت تکلیف شرعی همه ی ماست و علاوه بر خیر اخروی، آثار دنیوی ارزشمندی هم برای بشریت خواهد داشت.

ریشه ی ربا، سازوکار پول است. قرار بوده جهت افزایش امنیت و سهولت در جابجایی طلا ، برگه هایی به پشتوانه طلا ، توسط بانک مرکزی در جامعه توزیع گردد. این برگه در ازای مقدار معینی کالا (طلا) که به خزانه بانک مرکزی میرود، در اختیار شما قرار میگیرد تا با آن مبادله کنید و هر موقع خواستید آن برگه را به بانک پس داده و کالایتان را دریافت کنید.

حضرت امام خميني (ره) در صحبت با مسئولين بانك ها فرمود : « كاري كنيد كه پول كار نكند. در اسلام پول كار نمي كند »

تورم و مشکلات عدیده اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در نتیجه ی این سیستم معیوب پول است، که قطعا باید اصلاح گردد.

سیستم اقتصاد لیبرالی با دو مکتب کینزی و فریدمنی، (به قول حضرت امام خامنه اي اقتصاد آدام اسميتي) جهان را تسخیر کرده و حاصل کار و تلاش بشریت را میبلعد. دوره های بحران اقتصادی که در مناطق مختلف جهان به وجود میآید، و بشر را بنده ی پول کرده ، نتیجه همین ساز و کار است.

بدهی و ورشکستگی، اقتصاد کشورهای غربی را به تباهی کشانده و فاصله ی درآمدی کارگر و کارفرما را به بیش از 400 برابر رسانده است.

تمدن غرب با ایده ی اصلاح دنیا بدون توجه به آخرت و نظریه ی تمدنی انسان بدون خدا، در اصلاح دنیا هم شکست خورده و از نظر ظاهری و معیشتی هم جوابگوی رفاه انسان نیست.

پول، حاصل کار بشر را میدزدد. بانک ها با چاپ دلار، یورو و یا ریال، ارزش درآمدها را میدزدند و به راحتی در کار و معیشت همه ی انسان ها بحران آفرینی میکنند.

مرحوم شيخ طوسى از امام صادق عليه السلام نقل كرده است:

«امام صادق از پدرش امام باقرعليهما السلام ‏نقل مى‏كند كه از ايشان در مورد طلا و نقره و وظيفه مردم نسبت به آنها سئوال شد. آن حضرت در جواب فرمود: طلا و نقره مهرهاى خداوند در زمين هستند و خداوند آنها را مايه صلاح مردم قرار داده و به وسيله آنها امورشان سامان مى‏گيرد.»

در طرح اصلاح نظام پولی، استفاده از طلا به عنوان کالای واسطه ای جایگزین پول مطرح شده و تاثیرات آن بر پارامترهای اقتصادی و معیشتی بررسی میگردد.

سپس برنامه ی عملیاتی جایگزینی ریال و دلار، با “برکت” ارائه میگردد.

نگارنده استدعا دارد ؛ با هر دیدگاه و مکتب فکری که به آن معتقدید، مطالب مربوط به نظريه بركت را مطالعه کرده و نظرات خود را در www.botshekan.com مبذول فرمائید. ضمنا آمادگی خود را برای حضور در هر جلسه ی مرتبطی اعلام میدارم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code