چرخه حیات ریال | چرخه حیات طلا

نمودار زیر در پاسخ به دوستانی ست، که تصور دارند انضباط مالی دولت مشکل ریال را حل میکند ….

جنایت پول اعتباری ؛ با چرخه ی حیات پول اعتباری ، هر روز تکرار میگردد.

Rial_Chart_reba

1 ) پول اعتباری ( ریال ، دلار ، یورو ، پوند ، یوان ، کرون ، ین و ….)

اولا ؛ اگر پول اعتباری بدون ربا شود :

پول اعتباری به هیچ وجه بدون ربا امکان ادامه حیات ندارد.

ثانیا ؛ اگر پول اعتباری با ربا باشد :

این وضعیت فعلی اقتصاد دنیا است. وضعیت فعلی از حدود 50 سال پیش (1971) استارت خورده و در حال حاضر همه ی اقتصاد جهانی را در بر گرفته است.

 

2 ) پول ثابت (طلا و نقره)

اولا ؛ پول طلا بدون ربا ، در وضعیت زیر است :

گردش پول طلا در جامعه ، بدون ربا قابل دستیابی ست. خرید و فروش کالا به کالا میشود و تورم و تحریم از بین میرود.

ثانیا ؛ پول طلا با ربا ، چه نسبتی دارد ؟

ربا در پول طلا ، از ضرورت سیستمی خارج شده و تبدیل به یک استثنای حاشیه ای میگردد.

.

توضیح : چون پول اعتباری ملزم به رباست؛ نظام اسلامی مجبور است، از حیله ی ربا برای گردش سیستم اقتصادی استفاده کند.

به نظر من ؛ تبعات مادی ربا در حیله ی ربا هم صادق است. اما تبعات مادی و معنوی ربا ، در ربای مطلق بروز میکند.

7 نظر

 1. سلام
  فرض‌ها اشتباه است؛
  مثلا در مورد «پول اعتباری بدون ربا» گفته شد که «1. بانکها درآمدشان را از دست می‌دهند.» در حالیکه کارمزد گرفتن، امورات آنها را می‌گذارند و کاملا هم مشروع است. یا گفته شد «2. وام‌گیرنده انگیزه ندارد.» در حالیکه هم وام دهنده انگیزه دارد برای نگهداری پولش در بانک (مثلا حفظ از دزدی، یا استفاده از سیستم حسابداری بانک یا…)، و هم وام‌گیرنده انگیزۀ بالایی برای اخذ وام دارد زیرا نمیخواهد ربا و اضافه‌ای بدهد. و گفته شد «3. مصرف، چرخه را از بین می‌برد.» این ادعا اصلا قابل قبول نیست. اگه منظور از چرخه، چرخۀ پول است که باید بپرسم چرا مصرف چرخه را از بین میبرد؟! و اصلا چرخه چه ربطی به میزان مصرف دارد. پول چیزی است که توسط حکومت با نگاه به فرایند و میزان مصرف، به جامعه تزریق می‌شود و ربط مستقیمی به مصرف ندارد که بخواهد با چرخۀ معمول مصرف مستهلک شده و از بین برود.
  پس نتیجه هم اشتباه است.

 2. سلام علیکم آقای محمدخان.
  1- چرخه را از صفر شروع کنید تا نتیجه گیری کنیم. فرضا ؛ بانک 1000 تومان ابتدای سال به وام گیرنده داده و پایان سال همان 1000 تومان را پس بگیرد. پول بیشتری وجود ندارد که بانک بخواهد بیشتر بگیرد و اگر باشد که به سیستم با ربا منتقل میشویم.
  2- در پول اعتباری بدون ربا؛ وام گیرنده انگیزه ندارد. چون وام گیرنده پول را داده و کالای 1 را گرفته . حالا پول ندارد و فقط کالای 1 را دارد. پایان دوره باید کالای 1 را به فروشنده کالای N بدهد و اصل پول اولیه را دریافت کند. که اگر فروشنده N رضایت ندهد ، وام گیرنده دچار مشکل است. پس انگیزه ای برایش وجود ندارد.
  3- با فرض 2 در نظربگیرید که وام گیرنده کالا را مصرف کرده باشد. مثلا کالا موبایلی باشد که استفاده شده است. در این صورت هیچ کس حاضر نیست همان 1000 تومان را بابت کالای دست دوم بدهد و وام گیرنده نمیتواند وام را پس دهد.
  .
  تحلیل شما در مورد میزان مصرف هم صحیح است. چون مصرف هم وجود دارد پس بانک مرکزی پول اضافه میکند و همین طور پول اضافه میشود و تورم و ربا شکل میگیرد.

 3. سلام
  عرض کردم که؛ بانک کارمزد بگیرد. پس بانک 1000 تومان میده و 1001 تومان میگیره. در ثانی، مطالعۀ فرایند چرخه و شروعش از ناشر اولیۀ اسکناس و قابض اولیه است.
  در مورد چرخه، اگر منظور چرخۀ خرید و فروش کالای خریداری شده با وام است، که خب از بین برود؛ چه اشکالی دارد؟ و چه ربطی به مرگ پول اعتباری بدون ربا دارد؟!
  راستش من هنوز نتونستم تصور کنم که چرا پول اعتباری بدون ربای با سود چرا باید بمیرد؟ نکنه شما سود را معادل ربا گرفته‌اید؟!

  • محمد لاهوتی

   گل پسر اگه قرار به کارمزد بود که بانکها اینقدر شعبه نمیزدند ، هر گروهی برای خودش بانک نمیزد و بانکها گل وقت تلوزیون و گل مکان شهرها و گل مصالح را به خود اختصاص نمیدادند و… · (به خدا زبون روزه حال نوشتن ندارم بقیش را خودت فکر کن) . در حالت کلی هر دلالی آسان و پر منفعتی به سرعت به اشباع میرسد مثل بانک و بغالی و مشاور املاک و بنگاه معاملات ماشین و مصالح و لوازم و تجهیزات ساختمانی و میوه فروشی و …·

 4. 1001 تومان وجود ندارد. در اين چرخه فقط 1000 تومان وجود دارد.

 5. چرخه‌ها تداخل دارن. تک چرخه که نیست.

 6. فرض کنید یک چرخه است و بعد تعمیم دهید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code