تورم صفر در طول 1400 سال

 

Islamic_money

 

سؤال حقیر این است که امام دو مطلب فرمود؛ در مورد آنکه فرمود «در اسلام پول کار نمی کند، کاری کنید پول کار نکند»، ما چه کار کردیم تا پول کار نکند؟ وقتی عرض می کنم در اسلام دیه ی یک انسان یا هزار دینار و یا هزار گوسفند است، گوسفند و دینار پا به پای یکدیگر جلو می روند، چون پول اسلام مال است.

پول رایج جهانی اگر مال بود بنا بود پا به پای مال جلو بیاید اما چنین نیست. دینار شرعی هجده نخود طلا است و یک مثقال رایج چهار گرم و نیم است و معادل بیست و چهار نخود طلا است.

پس دینار شرعی سه چهارمِ چهار و نیم گرم طلاست و سه گرم اندی طلاست. وقتی یک گرم طلا حدود صد هزار تومان است، یک دینار بین سیصد تا چهارصد هزار تومان است و قیمت گوسفند در این حدود است.

در قدیم هم یک گوسفند گاهی دو دینار فروخته می شد. عروه ی بارقی یک دینار از حضرت رسول اکرم گرفت تا یک گوسفند بیاورد. او رفت به جائیکه گوسفند ارزان بود با یک دینار دو گوسفند خرید و جائیکه گوسفند گران [بود]، یک گوسفند را به یک دینار فروخت و برای آن حضرت یک دینار و یک گوسفند آورد و حضرت به او فرمود بارک الله فی صفقه یمینک قرآن هم می گوید: (فَلَکُمْ رُءُوسُ أَمْوَالِکُمْ لَا تَظْلِمُونَ وَلَا تُظْلَمُونَ) همان پولی که به طرف قرض داده اید پس بگیرید؛ نه شما به طرف ظلم کنید که بیشتر بگیرید نه او ظلم کند که کمتر بدهد.

اگر پول مال باشد همین طور است. پول اسلام مال است. اما پول رایج جهانی اگر مال بود امروز قیمت یک گردو به اندازه ی قیمت دو خانه که من در آن بزرگ شده ام نبود.

“حضرت آیت الله حائری شیرازی”

.

آیا اقتصاددان های آمریکایی دانشکده های ایران، پاسخی دارند؟

4 نظر

 1. مسئول سایت آیت الله حائری شیرازی
 2. سلام آقای رمضانی عزیز.
  باعث افتخار ما ست.
  یاعلی

 3. سلام آقا يك سوال دارم
  اگه من دلار چاپ كنم و طلا بخرم و گنج كنم بذارم تو خونم و اين كار را تا جايي ادامه دهم كه 75 درصد طلاي جهان در ازاء كاغذهاي دلار به من اختصاص پيدا كند. آيا تنظيم قيمت طلا در جهان نسبت به هر ارزي (دلار ، ريال و … ) در اختيار من قرار دارد يا نه ؟
  خوب چطور آن وقت ارزش طلا رو ميتونم ملاك مقايسه قرار بدهم ؟ گرچه قبول دارم از پول اعتباري خيلي بهتره.

 4. آيا الان تعيين قيمت پسته ، يا فرش ، يا زعفران كاملا دست ايران است؟
  حتي اگر فرض كنيم كل 100% اين اقلام در ايران توليد شود، باز هم قيمتشان وابسته به كشش بازار است.
  ميخواهم نتيجه بگيرم :
  كالاها نسبت به هم ارزش گذاري ميشوند نه مستقل.
  .
  كشور A صاحب معادن مس؛ كشور B صاحب معادن طلا
  با پول دلاري امروز و يا پول طلا ؛ تفاوتي در رده بندي دو كشور ايجاد نميشود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code