اقتصاد ايران كپي از آمريكاست.

تاريخچه ي تاسيس دانشكده ي اقتصاد در ايران را از زبان يكي از موسسين اصلي بخوانيد :

دکترجمشید پژویان – استاد اقتصاد
بعد از انقلاب فرهنگی، چارچوب‌های آموزش اقتصاد تغییر پیدا نکرده است. در توضیح تحولات اقتصادی و روش‌شناسی آموزش علم اقتصاد در ایران و خارج از کشور باید بین کانادا-آمریکا و اروپا تفکیک قائل شویم.

شروع آموزش علم اقتصاد در ایران، یعنی دهه 1340 آمریکا و کانادا بیشتر طرفدار بازار آزاد بودند و اروپا کمی بیشتر مدافع دخالت دولت. وقتی که  در سال 1344، مرحوم پیرنیا، استادان را دورهم جمع کرد، تا دانشکده اقتصاد را در دانشگاه تهران  تاسیس کند، استادان اکثرا فارغ‌التحصیل اروپا بودند و به همین دلیل بیشتر آموزش اقتصاد بر پایه همان مکاتب اروپایی شکل گرفته بود.

اقتصاد آمریکا در آن دوره چند دهه از اقتصاد اروپا جلوتر بود و اتفاقا خود دکتر پیرنیا که در آمریکا تحصیل کرده بود، علاقه زیادی داشت تا اقتصاد به سبک آمریکایی را به کشور منتقل کند، به همین دلیل عده‌ای دانشجو از جمله خود من با حمایت دانشکده برای یادگیری اقتصاد به آمریکا رفتیم و در جریان انقلاب به ایران برگشتیم.

مرحوم دکتر خلیلی تهرانی در جریانات انقلاب فرهنگی همت کردند و تعداد بیشتری از استادان ایرانی اقتصاد آمریکا را گرد هم آوردند و با بازگشت این گروه آخر تحولی در آموزش علم اقتصاد ایران به وقوع پیوست، سرفصل دروس عوض شد و در مجموع آموزش اقتصاد درایران بسیار به آموزش اقتصاد در آمریکا شبیه شد.

منبع : روزنامه دنياي اقتصاد شماره 3255 – 20 مرداد 93 – صفحه 29 

botshekan.com :  با اين تاريخچه ، ريشه ي تئوري ربا در اقتصاد ايران را ميتوان به دست آورد. وقتي اقتصاد اسلامي وجود ندارد و مراكز تصميم گيري اقتصادي كشور با تئوري هاي آمريكايي تغذيه ميشوند، اين وضع ربوي بي بركت كاملا طبيعي ست.

دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشكده اقتصاد توبه كنند. چه انتظاري هست كه از مباني اقتصاد آمريكايي، معيشت بدون ربا بيرون بيايد؟

آقاي پزويان و پيرنيا و رفقايشان، جنگ با خدا را از آمريكا به ايران اسلامي آورده اند و با بيت المال مسلمين برايش تئوري پردازي ميكنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code