ماهيت بانك چيست؟

بانک، معادل فارسی ندارد. گویا کسی جرات ندارد این کلمه ی مقدس را ترجمه کند. در زبان های دیگر هم ترجمه نکرده اند. يك تحقيق ساده از نرم افزار هاي مترجم نتيجه اي عجيب به من داد.

بانک در حداقل هفتاد زبان اصلي دنيا “بانك” است. گویی تقدس كلمه بانک برای خدایی شیطان پول لازم است. حتي زبان هايي كه تعصب دارند اصطلاحات را به زبان خود برگردان كنند، در اين كلمه سكوت كرده اند.

فرهنگسراي فارسي هم در مقابل كلمه اي كه به طور ميانگين، هر روز 200 بار از صدا و سيما اعلام ميشود و به طور ميانگين هر شهروند روزي 50 بار تابلوي آن را ملاحظه ميكند، سكوت كرده اند.

ریشه ی کلمه ی بانک در رباست. یهودیانی که از قرن 18 در ایتالیا شغلشان ربا دادن بود، میزهایی داشتند که با میزهای دیگر متفاوت بود. ساخت این میزها طوری بود که امکانات لازم برای گردش مالی ربا را مهیا میکرد. این میزها اصطلاحا “بنک” نامیده میشد.

به مرور و با پیشرفت رباخواران یهودی، مغازه هایی برای این کار تاسیس کردند و آنها را بانک نامیدند. به مرور بانک مرکزی تاسیس شد و کارکردهای بانک گسترش یافت.

با توجه به ریشه ی تاریخی کلمه ی بانک ، معادل فارسی کلمه بانک را پيشنهاد دهيد.

معادل فارسی بانك،  به صدا و سیما که روزانه به طور متوسط 200 بار از کلمه ی غیرفارسی بانک استفاده میکند پيشنهاد میشود.

بانك مرکزی و زیرمجموعه هایش با سیستم هرمی، نتایج کار مردم را میبلعند. ربا در اكثر معاملات نفوذ کرده و هیچ معامله ای بدون محاسبه ی زمان بندی ربوی آن ممکن نیست.

بانك های جدید هر روز در بهترین مناطق شهر و روستا افتتاح میشوند. گویا نیاز ضروری جامعه اند و باید اضافه شوند. نیمی از تبلیغات رسانه ها به ربا (سود!) و ابتکارات بانك ها اختصاص پیدا کرده و هر روز بیشتر میشود. قرعه کشی و نزول که از محرمات مسلم الهی ست هر روز از طرف بانك ها تبلیغ میشود.

حضرت آيت الله جوادي آملي، مفسر برجسته قرآن کریم در مورد آیه شريف « الَّذِینَ یَأْکُلُونَ الرِّبَا لَا یَقُومُونَ إِلَّا کَمَا یَقُومُ الَّذِی یَتَخَبَّطُهُ الشَّیْطَانُ مِنَ الْمَسِّ»، ميفرمايند: رباخوار مخبط و جن‌زده است، گاه انسان بعضی از بیماری‌ها را دیوانگی خطاب می‌کند، اگر کسی جن‌زده باشد کار او عاقلانه نیست، رباخوار، رباگیر و بانک ربوی که به بهانه صورت‌سازی فاکتورها معاملات ربوی رد و بدل می‌کنند، صورت ربای آنان در قبر و قیامت ظاهر خواهد شد، ربا را باید به قرض‌الحسنه تبدیل کرد، ربا باعث سقوط اقتصاد یک ملت است، بانک‌های ربوی از ضعف شروع می‌کنند و بعد وضع‌شان خوب می‌شود و اما در نهایت به محاق می‌افتند « یَمْحَقُ اللَّـهُ الرِّبَا وَیُرْبِی الصَّدَقَاتِ»، یک وقت است کسی ورزشکار است و بدن او متناسب رشد می‌کند این نمو نام دارد، یک وقت انسان در سن نمو نیست اما در اثر چربی زیاد چاق می‌شود و وزن زیاد پیدا می‌کند این چاقی است و باید علاج کرد، قسم سوم این است که کسی را زنبور می‌گزد و ورم می‌کند، این آماس است، کسی که آماس و ورم دارد مرض است، نه چاقی است و نه فربهی، حقیقت ربا و بانک‌های ربوی آماس است، کسی خواهان حفظ هویت خود است طرف ربا نرود.”

امام خمینی در صحیفه امام، جلد 7 صفحه 1 : ربا در اسلام حرام است؛ …. کسی که ربا بخورد، ربا بگیرد …. جنگ با خدا می کند!…. سیستم بانکی باید عوض بشود. وما  امیدواریم که با همت همه کارمندان این طور مسایل حل بشود .اگر این مسایل حل نشود و فرهنگ ما همچنان همان فرهنگ باشد ، من خوف این دارم که شکستی به ما وارد بشود که دیگر جبران نتوانیم بکنیم.

(فكر ميكنم جزو معدود جاهايي ست كه حضرت امام خوف شكست داشته اند.)

به گفتاری از آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر مراجعه می‌کنیم که در مقاله‌ای تحت عنوان «بانک در جامعه‌ی اسلامی» چاپ شده است:

اهداف تأسیس بانک در نظام سرمایه‌داری را در امور زیر می‌توان خلاصه کرد:

هدف اول: در به وجود آوردن سرمایه‌ای که با قدرت سرمایه‌داری، مالکیت سرمایه‌دار را فارغ از هرگونه عمل و کوششی گسترش دهد. مالکیت سرمایه‌داری که بدون عمل (کار) گسترش می‌یابد از کجا فراهم آمده؟ این مالکیت از راه جمع‌آوری مبلغ‌های کوچک فراهم آمده و از آنها سرمایه تشکیل شده است. سرمایه می‌تواند مولد باشد و برای صاحبان پول‌های کوچک سود ثابتی به نام بهره داشته باشد.

هدف دوم: در به وجود آوردن مالکیت‌های خصوصی بزرگ تا جایی که صاحبانش بتوانند زندگی اقتصادی را رهبری کرده، برای همه خط مشی معین کنند و به راهی که می‌خواهند بکشانند. زیرا فراهم آوردن مبالغ هنگفت از پول‌های پراکنده، همان‌گونه که از نظر تولیدی نیروی جدیدی برای سرمایه پدید می‌آورد، همان طور برای کسانی که به کار جمع‌آوری پول‌ها دست زده‌اند، یعنی صاحبان بانک‌ها که همه‌ی این مبالغ در صندوق آنها ریخته می‌شود، قدرت بزرگی به‌دست می‌دهد. این قدرت باعث می‌شود سرمایه‌داری در دست آنها جهش بزرگی به خود داده، مالکیت‌های خصوصی بزرگی تشکیل شود.

هدف سوم: در مسلط کردن نظام سرمایه‌داری حریص به وسایلی که بتواند با هرگونه خطری که از ناحیه‌ی سودهای درخواستی‌اش به عنوان بهره‌ی وام‌ها مواجه است، خود را حفظ کند. زیرا بانک وقتی سپرده‌ها را از صاحبانش دریافت کرد و بهره‌ای برای آنها در حدی که صاحبان اموال را به سپردن مالشان قانع کرده باشد قرار داد، بلافاصله خود بانک مبالغ جمع شده را با بهره‌ای بیشتر وام می‌دهد و بدین‌ترتیب برای سرمایه‌داری سودی ثابت، دور از کار و فارغ از هرگونه خطری تأمین می‌شود.

هدف چهارم: در رساندن نیروی لازم کمکی به تأسیسات تولیدی سرمایه‌داری؛ یعنی رساندن مال ضروری برای گسترش نیروی استثمار و کشاندن قدرت سرمایه‌داری به اوج خود است. زیرا صاحبان تأسیسات سرمایه‌داری با دائر کردن بانک پشت‌گرمی محکمی به‌دست می‌آورند، سرچشمه‌ی جوشانی که تمام نمی‌شود، و ازراه وام‌هایی که به آنها امداد می‌رساند، دائماً می‌توانند سود سرمایه‌داری خود را گسترش داده و روابط سرمایه‌داری را ریشه‌دارتر کنند و در زندگی اقتصادی مردم بیشتر فرو روند.

.

اين مقاله به طور مختصر به ماهيت بانك پرداخت. هدف سايت “بت شكن” تحليل نظريه بركت است. اگر در اين مورد ابهامي داريد سايت هايي كه به طور تخصصي اين موضوع را بررسي ميكنند مراجعه نمائيد.

ان شاء الله؛ در مقاله بعدی سیستم جایگزین بانک، در شرایط استفاده از برکت به جای ریال ، ارائه میگردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code