پاسخ به سوال “انتقال دیجیتال پول طلا و احتمال خلق پول”

صورت مسئله :

پول طلا در جامعة امروزی نیاز به انتقال دیجیتال دارد. به سرعت امکان انتقال وجه «پول طلا» مشابه سیستم شتاب به وجود میآید. در این وضعیت امکان سوء استفادة بانکها یا «موسسات انتقال دیجیتال پول طلا» وجود دارد. به طوریکه مثلا 100 کیلو طلا دارند و معادل 110 کیلو طلا به مشتریانشان اعتبار دهند.

از این سوء استفاده چگونه جلوگیری میشود؟

پول طلای دیجیتال

پاسخ :

خلق نقدینگی 2 نوع است. خلق نقدینگی بانک مرکزی (پول) و خلق نقدینگی بانکی تجاری (شبه پول) . در واقع پولی که بانک مرکزی خلق میکند با تقسیم بر "نرخ ذخیرۀ قانونی" میشود شبه پول.

در حال حاضر (سال 97) در ایران حدود 10% پول و 90% شبه پول است و نرخ ذخیره قانونی هم 10% است.

در واقع این فرمول برقرار است :              نرخ ذخیره قانونی / پول = شبه پول

با صفر شدن خلق "پول بانک مرکزی" در شرایط «پول طلا» ، خلق پول بانکی یعنی "شبه پول" هم صفر میشود.

این محاسبات ریاضی و اقتصادی مسئله بود. اما در عمل، ضراب یا بانکداری که اعتبار بیشتر از مقدار طلای ذخیره شده صادر کند؛ نسبت قیمتی طلا با اعتبارش را به هم میزند. اتفاقی که در جریان دلار افتاد و از 1968 قیمت هر انس طلا از 35 دلار فراتر رفت و همه درخواست طلا کردند.

در واقع اگر موسسه ای 100 کیلو طلای مشتری در انبار داشته باشد ولی 110 کیلو اعتبار (کریدیت) صادر کرده باشد؛ قیمت هر گرم طلای بازار با این اعتبار ؛ مبلغ 1.1 گرم «پول طلای دیجیتال» میشود.

بازار طلا به افزایش پول و نقدینگی بسیار حساس است و به سرعت واکنش نشان میدهد. یعنی معادل ان اعتبار با طلای واقعی معامله نمیشود. در این موقعیت بانکدار مجبور است به سرعت همه ی طلای مشتریانش را بدهد. حتی احساس بروز چنین مشکلی همة کسانی را که به آن بانک اعتماد کرده اند را به مطالبه ی طلا میکشاند.

در اینجا یا بانکدار مجبور است سوء استفاده اش را با فروش اموال خودش جبران کند و طلای مردم را بدهد و یا مجرم شناخته میشود. این موضوع برای دلار هم اتفاق افتاد. قرار بود هر 35 دلار یک انس طلا باشد ولی به مرور که دلار چاپ شد، قیمت طلا بالا رفت و همۀ دنیا برای دریافت طلا هجوم بردند. البته تعادل وقتی به هم میخورد که شبیه عمل نیکسون در 1971 ؛ بانکدار بگوید طلا نمیدهم. این مانند زمانی ست که مسئول پارکینگ بگوید در ازای رسید خودروتان خودرو نمیدهد.

بسیاری از مدلهای اقتصادی که دوستان پیشنهاد میکنند، در چنین مواردی صرفا ممانعت قانونی و نظارت را پیشنهاد میکنند. در الگوی «پول طلا» مکانیزم های طبیعی تعادل اولویت دارد و البته با قوانین حکومتی تقویت میگردد.

2 نظر

  1. سلام
    نظرتان درباره یک شبکه غیر متمرکز برای انتقال دیجیتال پول طلا چیست ؟ برای جزییات بیشتر به من ایمیل بزنید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code