بانک های جمهوری اسلامی یا بانک های اروپا و آمریکا !؟ شبهۀ آقای دانشمند

سوال : آیا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، ربوی تر از اقتصاد غرب است؟

 

این موضوع را آقای دانشمند به طور کلی بیان کرده و همین کلی گویی ایشان نشانگر عدم دقت در مسئله است. ایشان تصریح میکند که اقتصاد ایران کاملا صهیونیستی است و وام صددرصد اسلامی و دینی در آمریکا و اروپا است.

البته ایشان حتی به روایتی که خودشان بیان کرده اند هم توجه نکرده اند. حضرت صادق (ع) فرموده اند "یک درهم ربا بدتر از زنا با محارم در خانۀ خداست." تاکید بر حتی یک درهم یعنی، مقدار ملاک نیست و اصلا نباید وجود داشته باشد درحالیکه بهره در افتصاد غرب هم وجود دارد.

ایشان حتی اطلاع ندارند که نرخ بهرۀ بانکی 2018 در اروپا تا 5% و آمریکا تا 10% است ولی فتوای صددرصد اسلامی و دینی و شرعی صادر میکنند.

https://fa.tradingeconomics.com/country-list/interbank-rate

درواقع ، مقصر اصلی صحنۀ اقتصاد کشور ، علما و مسئولین غربزده ای مانند آقای دانشمند هستند که روایات امام صادق را کنار گذاشته اند و سیستمهای شیطان بزرگ را اسلامی میدانند. ایشان با طرح یک گزارۀ غلط، شنونده را به این نتیجۀ اشتباه میرسانند که نظام اسلامی حتی نمیتواند به اندازۀ دشمنِ اسلام، اسلام را اجرا کند.

پاسخ علمی به این سوال، از چند منظر قابل بررسی است :

 

1- نرخ بهره بانکی :

نرخ بهره در همۀ کشورها به تناسب تورم تعیین میگردد. در ایران معمولا نرخ بهره حدودا متناسب یا مساوی با نرخ تورم بوده است. این تفاوت نرخ در اکثر کشورها بیشتر از ایران است.

در واقع سیستم اقتصادی میگوید اگر پولی وام داده شود و گیرنده با آن کالا بخرد، مقدار بازپرداخت باید بیشتر از نرخ تورم باشد تا وام ارزش آفرین شود.

پس به طور کلی با نگاه اقتصادی غرب، "تفاوت نرخ بهره با تورم" مهم است نه عدد نرخ بهره.

با این رویکرد نرخ بهره در اقتصاد ایران، بسیار کمتر از کشورهای غربی است.

 

2- اهداف اقتصادی :

هدف اصلی آمریکا در سیستم اقتصادی، سلطه بر دنیا است که با دلار محقق میشود. سال هاست ثروت دنیا در ازای چاپ و تایپ دلار، به سمت آمریکا جذب میشود و تورم این کشور هم صادر میگردد.

از بین بردن ارزش پول کشورها برای حفظ آقایی دلار ، رویکرد اصلی اقتصاد آمریکاست و به هیچکس هم رحم نمیکند. این موضوع را اخیرا در ترکیه هم شاهد بودیم. یورو هم در بحران اقتصادی قبلی، نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و از این مثالها زیاد است.

آمریکا برای حفظ دلار، جنگ راه میاندازد و کشورها را ویران میسازد. آمریکا با تسلط بر گردش دلار، ایران و کشورهای مستقل را تحریم میکند و نظامهای سیاسی و اجتماعی را هم دچار چالش مینماید.

ظاهرا این رفتارهای پولی بانکی، در مکتب فقهی غربزدۀ آقای دانشمند، صددرصد اسلامی ست.

3-تلفیق اسلام و غرب (غربزدگی) :

پارادوکس اسلامی دانستن سیستم اقتصادی شیطان بزرگ، فقط در منطق روشنفکران غربزده میگنجد. حتی مدیران اقتصادی آمریکا هم از نظرات اینچنینی خنده شان میگیرد. در واقع میفرمایند دینی داریم که کسانی که اصلا قبولش ندارند، بهتر از ما به آن عمل میکند. ایشان تصور میکنند، کسانی که ربا را تئوریزه کرده اند و طمع و ربا را برای اقتصاد مفید میدانند، اسلامی کامل هستند.

با همین منطق غربزده، نهادی به نام "بانکداری اسلامی" بنا شده است که نه بانکداری ست و نه اسلامی و ریشۀ بسیاری از مفاسد و معضلات لاینحل کشور ما است. با همین منطق میخواستند فاحشه خانۀ اسلامی هم تاسیس کنند.

سیستم اقتصادی غرب با تبدیل نام ربا به بهره (توسط بوم باورگ) شکل گرفت و به مرور و با عادی سازی طمع و ربا (توسط کینز) در دنیا توسعه یافت.

این سیستم ثروت را از ضعیف به قوی منتقل میکند و به سرعت در حال تشدید تضاد طبقاتی در دنیاست.

با نگاه تئوریک و قانونی به سیستم اقتصادی غرب و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی، باز هم بانک های جمهوری اسلامی بسیار اسلامی تر از بانک های غربی است.

4-نظام اقتصادی :

سیستم اقتصادی غرب با دو بال بانک و بورس کار میکند و با مالیات کنترل میگردد. پول اعتباری در بانک با ربا خلق میشود و باید در بورس با قمار و در مالیات با غصب، جذب گردد. بخش اول یعنی بانک، توسط غربزده هایی مانند آقای دانشمند، اسلامیزه شده و در جامعه ریشه دوانده است. ولی بخش جذب نقدینگی در بورس و دریافت غاصبانۀ مالیات ، محقق نشده اند. درواقع قمار و غصب نتوانسته اند ربا را پوشش دهند.

در دنیای غرب، ثروت جامعه را رباخواران و قماربازان و غاصبان جذب میکنند. شغل این افراد بیزنس نام دارد و با پول بازی ، ثروتمند میشوند. آمریکا در چند دهۀ اخیر از مشاغل کاری به سمت مشاغل پولی رفته است و در گزارشی، 60% مشاغلش پولی شده است، به طوریکه صنعتی ترین شهر این کشور یعنی دیترویت تعطیل شده و رونق به شهرهای بانکی منتقل گردید.

واقعیت این است که سیستم ربا و قمار و غصب، به طور کامل در ایران پیاده نشده است و خلق نقدینگی بانکها ، در جایی جذب نمیشودکه این امر موجب تورم و افزایش نخ بهرۀ بانکی میگردد.

اگر این موضوع را نهادینه شدن سیستم ربوی بدانیم ؛ کشور ما در عدم استقرار ربا (که موضوع بحث آقای دانشمند بوده) ؛ بسیار موفقتر از کشورهای غربی عمل کرده است.

در واقع ما سیستم اقتصادی غرب را ناقص گرفته ایم. باید مانند آمریکا ، ربا و قمار و غصب را کاملا نهادینه میکردیم تا آقای دانشمند از ما تشکر کنند و با آموزه های حوزوی ایشان جور دربیاید.

 

5-توجه دقیق اسلام به نوع پول (پول ثابت و پول اعتباری) :

روايتى دیگر از حضرت امام صادق(علیه السلام) ذکر میکنم تا به ریشۀ مشکلات اقتصادی مان توجه کنیم :

عَن المُفَضَّلِ بنِ عُمَر الجُعفى، قال: كُنتُ عِند ابى عبداللَّه(ع) فَاَلقى‏ بينَ يَدَىَّ دراهم، فَاَلقى‏ اِلىَّ درهماً مِنها فقال: ايشَ هذا؟ فَقُلتُ سُتُّوق، فقال: وَمَا السُّتُّوق، فقلت: طَبَقَتَيْن فِضةٌ من نُحاس، [وطبقة من فضه‏] فقال: اِكسِرْها فَاِنَّهُ لا يَحِلُّ بيعُ هذا ولااِنفاقُه؛

راوى مى‏گويد: خدمت امام صادق(ع) بودم، ايشان چندين درهم در دست داشتند. بعضى از آنها را در مقابل من گرفتند و از من سؤال كردند: اين چيست؟ عرض كردم «سُتُّوق» است. سؤال فرمودند: سُتُّوق چيست؟ عرض كردم: سكه‏اى است كه از دو طبقه نقره ويك طبقه مس ساخته شده است. سپس فرمودند: اين را بشكن چون معامله با آن و انفاق آن حلال نيست.

در واقع امام صادق (ع) معامله با پولی که موردتائید اسلام نباشد را حرام اعلام کرده است. این روایت نشان میدهد، شارع به نوع پول اهمیت زیادی میدهد و نباید با هر پولی معامله کرد.

ماهیت دلار و ریال در شرایط فعلی بسیار ناگوارتر از ستوق موردنظر حضرت است و در بیانات حضرات غربزده اصلا وجود ندارد.

قبل از انقلاب، بسیاری از مراجع صداق قرار گرفتن طلا را ممنوع کردند و به محضرها سپردند مهریه به ریال باشد وگرنه نکاح باطل است. با این منطق که قیمت طلا متغیر است و جهالت دارد. بعدها با مطرح شدن تورم فهمیدند که ریال جهالت دارد نه طلا. حالا چگونه است که معاملات با پولی که جهالت دارد و «عوض معلوم» نیست مشروعیت یافته است؟

آقایان متوجه سیستم اقتصادی غرب نیستند که مبتنی بر پول اعتباری ، ربا را جزو لاینفک اقتصاد میداند. به طوریکه در حال حاضر با اندکی کاهش نرخ بهره، نقدینگی وارد اقتصاد شده و چون سیلی ویرانگر همه را نابود میسازد.

دوستان حوزوی "خلق پول" را که جزو ذاتی بانک است کنار گذاشته اند و با تمام توان متوجه توجیه عقود بانکی هستند.

پول اسلام ثابت و دینار طلایی ست. اما غرب پول متغیر و خلق پول اعتباری را پذیرفته است. اهمیت جامعۀ ایرانی به پس انداز طلا ، بسیار بیشتر از جوامع غربی است و این یعنی اقتصاد ایران به معیارهای اسلامی نزدیکتر است.

6-مردم جمهوری اسلامی ایران :

برعکس علمای غربزده، مردم به خوبی تفاوت پول ثابت با پول اعتباری را میشناسند. مردم همواره بخش قابل توجهی از کارکردهای پول را از ریال به طلا منتقل کرده اند. یکی از مهمترین کارکردهای پول ، پس انداز و حفظ ارزش است. این کارکرد در فرهنگ خانواده های ایرانی و در احکام متعدد شرعی، به طلا منتقل شده است.

 

آقایان در عقود بانکی دست و پا میزنند و همزمان بانکها "خلق پول" میکنند و ثروت دنیا را میبلعند و به ریش همۀ ما میخندند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code