آیا فروشنده باید قیمت خرید را در نظر بگیرد یا نرخ بازار را ؟

صورت مسئله :

– کاسب باید کالای خریداری شده را با "نرخ بازار" بفروشد یا با "نرخ خرید" قبلی؟

 

شرح صورت مسئله :

موضوعی که این روزها در رسانه ها و محافل مختلف مطرح میشود ، قیمت کالاهاست. منتقدین اعتراض میکنند که کسبه باید کالای خود را به نرخ "خرید به اضافۀ سود عرفی" مثلا 10% بفروشند نه به قیمت بازار.

این انتقاد در نمازجمعۀ این هفتۀ اصفهان توسط حضرت آیت ا… طباطبایی نژاد هم مطرح شد. ایشان فرمودند :

کسبه ای که کالای خود را در انبار دارند و به نرخ قبلی خریده اند باید با همان قیمت قبلی عرضه کنند نه قیمت جدید. مثلا کسی که قبلا یخچال را به قیمت 4 میلیون تومان خریده و 4.5 میلیون تومان میفروخته و 20 یخچال در انبارش دارد، حالا که قیمت یخچال در بازار 10 میلیون تومان شده، یخچالهای انبارش را همان 4.5 میلیون تومان بفروشد، ولی اگر یخچال جدیدی خرید و خواست بفروشد به قیمت جدید (به اضافۀ سود 10%) بفروشد.

ایشان در ادامه کسبه ای را که از این روش پیروی نکنند ، افتادگان در دام شیطان خواندند.

 

پاسخ بت شکن :

با همان مثال یخچال، اثبات میکنم که فروش به قیمت قبلی مصداق غرر و ضرر و هدر دادن مال میباشد.

فرض کنید کاسبی 20 عدد یخچال در انبار دارد و به قیمت 4 میلیون تومان خریده و به قیمت 4.5 میفروخته است.

این کاسب میخواهد توصیۀ حضرت آیت ا… طباطبایی نژاد را گوش کند و یخچالهایش را به نرخ قبلی بفروشد. در شرایط فعلی و به خاطر قیمت پائین، خیلی سریع و در عرض چند ساعت کل یخچالها به فروش میرود.

یعنی 20 یخچال را جمعا به مبلغ 90 میلیون تومان میفروشد. حالا برای خرید یخچال جهت جایگزینی با کالاهای قبلی اقدام میکند و میتواند تنها 9 یخچال بخرد. یعنی با عمل به توصیه های ظاهرا خیرخواهانه ، بیش از نیمی از سرمایۀ خود را از دست میدهد.

حتما استحضار دارید که سرمایۀ یک کاسب ، کالای اوست و با این توصیه مالش را از دست میدهد که بعید میدانم منابع دینی به چنین کاری توصیه کرده باشند.

البته اگر هنوز بر توصیۀ خود پایبندید و کاسبها را در دام شیطان میدانید، پیشنهاد میکنم خودتان به نظرتان عمل کنید. شما 20 سال پیش زمینی را به قیمت 10 میلیون تومان خریده اید الان میخواهید 100 میلیون تومان بفروشید. سود ده برابری بی انصافی ست. لطفا از دام شیطان خارج شوید و زمین را 11 میلیون تومان بفروشید.

حتما خواهید گفت، من زمین را گران نمیفروشم، پول بی ارزش شده. "بله درست است." کاسب ها هم دقیقا همین استدلال را دارند و با توصیه های سطحی خود را ورشکست نمیکنند.

 

مقصر اصلی وضعیت موجود:

وضعیت اقتصادی فعلی که معمولا هر هشت سال تکرار میشود، نتیجۀ خلق پول بانکی ست. بانکداران خلق پول میکنند و ثروت جامعه را میدزدند. ظاهرا این مجرمان بین المللی هیچگاه در دام شیطان موردنظر حضرتعالی قرار نمیگیرند و هیچ گاه خلق پول مورد انتقاد شما قرار نگرفته است. 

خلق پول بانکی، مصداق جنگ با خداست و در همۀ بانکهای دنیا و بانکهای ایران وجود دارد و هیچ عزمی برای برخورد با آن نیست.

ریال و دلار و یورو همگی پول های اعتباری ای هسند که ابزار بانکها قرار میگیرند و ثروت جامعه را میربایند.

 

راه حل :

پول ثابت غیرقابل خلق، طلا است. اسلام عزیز کامل است و نظام اقتصادی دارد و پول آن طلاست. مزایای پول طلا از نظر اقتصادی اثبات شده و میتواند مشکل تورم و رکود و تحریم و ربا را ریشه کن سازد.

اصفهان ظرفیت تمدنی و تاریخی بسیار بالایی برای تحقق پول طلا دارد. در شرایط بحران زدۀ اقتصادی کنونی کشور، اصفهان به خاطر اتکای عمومی به طلا ، مسائل اقتصادی اش تبدیل به مشکل امنیتی نشده است. اما شهرهایی که اتکای بیشتری به بانک دارند، دچار مشکلات امنیتی هستند.

احکام اقتصادی اسلام، بر بستر پول طلا تشریع شده و با احیای آن میتوان مشکلات اقتصادی کشور را ریشه کن کرده و نظام اقتصادی اسلام را احیا نمود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code