اشکال : امکان سوء استفادۀ بانکها از پول طلای مجازی

سوءاستفادۀ بانکدارها از پول طلای مجازی

شرح اشکال :

فراگیر شدن پول طلا و تضعیف ریال، بانکدارها را به سمت جذب پول طلا و ایجاد پول طلای مجازی میکشد. این اقدام با استقبال جامعه هم مواجه میشود، چون نقل و انتقال آسان و امنی دارد.

این موضوع میتواند منجر به سوء استفادۀ بانک شود. یعنی مثلا با موجودی 200 سکه ، اعتبار 210 سکه ای به مشتریان بدهد و مشتریان با جابجا کردن موجودی حساب خود معامله کنند و کسی هم به دنبال طلا نرود.

این مسئله به مرور خلق اعتبار بدون پشتوانه ایجاد میکند و سیستم به سمت پول اعتباری میرود.

 

پاسخ :

با پول طلا، بانکها ورشکست میشوند. اما در صورتیکه موسسۀ “پول طلا دیجیتال”، بخواهد بیشتر از طلای موجودش نقدینگی تولید نماید، قیمت طلای غیرپولی موجود در جامعه بالا میرود. این موضوع باعث میشود همه مطالبۀ طلایشان را کنند و آن موسسه ای که این خیانت را کرده ورشکست میشود.

 

به طور کلی ایدۀ پول طلا مبتنی بر امکان ضرب سکه برای هرکسی ست که امکان آن را دارد و جامعه پذیرش دارد. البته ضراب، هزینۀ ضرب سکه را از کسی که تمایل به استفاده از این پول طلا را دارد دریافت میکند.

پس، هرچه اقبال جامعه به یک پول طلای خاص بیشتر شود، هزینۀ ضراب هم کمتر میشود. در حالت بهینه ، بزرگترین و معتبرترین ضراب ، بیت المال است. اما کنترل عدم خیانت بیت المال، با ضرابهای خرد برطرف میگردد و حباب به حداقل میرسد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*