اشکال : امکان سوء استفادۀ بانکها از پول طلای مجازی

سوءاستفادۀ بانکدارها از پول طلای مجازی

شرح اشکال :

فراگیر شدن پول طلا و تضعیف ریال، بانکدارها را به سمت جذب پول طلا و ایجاد پول طلای مجازی میکشد. این اقدام با استقبال جامعه هم مواجه میشود، چون نقل و انتقال آسان و امنی دارد.

این موضوع میتواند منجر به سوء استفادۀ بانک شود. یعنی مثلا با موجودی 200 سکه ، اعتبار 210 سکه ای به مشتریان بدهد و مشتریان با جابجا کردن موجودی حساب خود معامله کنند و کسی هم به دنبال طلا نرود.

این مسئله به مرور خلق اعتبار بدون پشتوانه ایجاد میکند و سیستم به سمت پول اعتباری میرود.

 

پاسخ :

با پول طلا، بانکها ورشکست میشوند. اما در صورتیکه موسسۀ "پول طلا دیجیتال"، بخواهد بیشتر از طلای موجودش نقدینگی تولید نماید، قیمت طلای غیرپولی موجود در جامعه بالا میرود. این موضوع باعث میشود همه مطالبۀ طلایشان را کنند و آن موسسه ای که این خیانت را کرده مجبور است سریعا طلای مردم را پس بدهد و بی اعتبار میشود.

مکانیزم تعادلی این موضوع به شکل عدم قبول کریدیت مشکوک در بازار طلا بروز میکند. یعنی موسسه ای که 200 سکه دارد ولی 210 سکه کریدیت صادر کرده، بی اعتبار میشود. این بی اعتباری با قوبل نکردن کریدیت این موسسه در بازار طلا بروز میکند. یعنی زرگر حاضر نیست کریدیت یک سکه را با یک سکۀ واقعی معامله کند.

این موضوع در حال حاضر در "کارت سکۀ بانک مرکزی" خود را نشان داده است. مردم به دلیل احتمال اینکه «کارت سکه» ارزش واقعی سکه را ندارد از پذیرش آن امتناع میکنند. اما اگر اطمینان کامل به وجود آید که سکه وجود دارد و اعتبار ایجاد شده واقعی ست، کارت سکه در بازار با سکه معامله خواهد شد و امکان تحقق دارد. البته هر لحظه که تصور شود بانک مرکزی قصد خیانت دارد، سریعا اعتبارها با سکه تعویض میشود و امکان خلق پول از بین میرود.

به طور کلی ایدۀ «پول طلا» مبتنی بر امکان ضرب سکه برای ضرابهای معتبر است. البته ضراب، هزینۀ ضرب سکه را از کسی که تمایل به استفاده از این پول طلا را دارد دریافت میکند و همین عامل موجب عدم ذوب سکه و تبدیل نشدن سکه به طلای آبشده است.

البته هرچه اقبال جامعه به یک پول طلای خاص بیشتر شود، هزینۀ ضراب هم کمتر میشود. در حالت بهینه ، بزرگترین و معتبرترین ضراب ، بیت المال است. اما کنترل عدم خیانت بیت المال، با ضرابهای خرد برطرف میگردد و حباب به حداقل میرسد.

2 نظر

  1. سلام
    باید یک دستگاه نظارتی که دوره ای از طرف مردم انتخاب میشوند ،که تنها کارشان نظارت و شفاف سازی در این موضوع باشد بوجود بیاید؛ با توجه به این نکته که اشخاص انتخاب شده هیچ سمت و کار دیگری نباید داشته باشند تا احتمال سو استفاده از ایشان کم شود

    • سلام
      امکان سوء استفاده در پولطلای دیجیتال مانند ریال وجود ندارد. چون خلق پول غیرممکن میشود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code