راه حل نظام اقتصادی

Avini

 حضرت امام خامنه اي در اجلاس علما و بيداري اسلامي ميفرمايند : ” هدف نهائى نميتواند چيزى كمتر از «ايجاد تمدن درخشان اسلامى» باشد. امت اسلامى با همه‌‌ى ابعاض خود در قالب ملتها و كشورها، بايد به جايگاه تمدّنىِ مطلوب قرآن دست يابد. شاخصه‌‌ى اصلى و عمومى اين تمدن، بهره‌‌مندى انسانها از همه‌‌ى ظرفيتهاى مادى و معنوى‌‌اى است كه خداوند براى تأمين سعادت و تعالى آنان، در عالم طبيعت و در وجود خود آنان تعبيه كرده است. آرايش ظاهرى اين تمدن را در حكومت مردمى، در قوانين برگرفته از قرآن، در اجتهاد و پاسخگوئى به نيازهاى نوبه‌‌نوى بشر، در پرهيز از تحجر و ارتجاع و نيز بدعت و التقاط، در ايجاد رفاه و ثروت عمومى، در استقرار عدالت، در خلاص شدن از اقتصاد مبتنى بر ويژه‌‌خوارى و ربا و تكاثر، در گسترش اخلاق انسانى، در دفاع از مظلومان عالم، و در تلاش و كار و ابتكار، ميتوان و بايد مشاهده كرد. نگاه اجتهادى و عالمانه به عرصه‌‌هاى گوناگون، از علوم انسانى تا نظام تعليم و تربيت رسمى، و از اقتصاد و بانكدارى تا توليد فنى و فناورى، و از رسانه‌‌هاى مدرن تا هنر و سينما، و تا روابط بين‌‌الملل و غيره و غيره، همه از لوازم اين تمدن‌‌سازى است.”

معيار اندازه گيري بايد ثابت باشد نه اينكه كسي بتواند آن را تغيير دهد. مثل متر. يك معيار ثابت است كه همه از آن تبعيت ميكنند. نه اینکه كسي به نام بانك مركزي آن را تغيير دهد.

پول بايد خودش ارزش داشته باشد. طلا را در مبادلات به كار بگيريم. مقاومت اقتصاد شكست ناپذير ميشود.

پيشنهاد ميشود، يك كارت پرس شده حاوي يك گرم طلاي 14 عيار به عنوان واحد پولي كشور انتخاب گردد. این واحد پولی به 100 قسمت تقسیم شده و به عنوان پول خرد استفاده گردد. نام این واحد پولي “بركت” است.

برکت به راحتی میتواند به عنوان پول بین المللی استفاده گردد. کارکرد استکباری ندارد و عدالت اقتصادی را تضمین میکند. در بخش های بعدی به تفضیل بیان میگردد.

براي نزديكي به ذهن و جايگزيني اين سيستم، الان يك واحد بركت حدودا معادل 500000 ريال است و هر واحد خرد، با 500 تومان معادل میگردد.

استفاده از بركت در مبادلات ، ربا را تا حد زيادي سركوب کرده و از موضوعی الزامی به گناهی حاشیه ای تبدیل میکند. تورم كاملا مهار ميگردد. پول ايران را داراي ارزش مبادلاتي بين المللي ميسازد. تحريم پول ايران ناممكن و ارزش دارايي هاي مردم و کشور حفظ ميگردد.

چرخه ی بحران اقتصاد غرب با حذف تورم و رونق کاذب حذف شده و عدالت اقتصادی برقرار میگردد.

كاركردهاي تسهيل مبادلات، حمل و نقل و انتقال “بركت” با تكنولوژي روز ميسر است.

مكان هايي به نام بركت سرا (به جاي بانك) ، مجهز به سيستم هاي الكترونيك وظيفه داد و ستد “بركت” را بر عهده دارند. دستگاه هاي خودپرداز و انتقال هاي اينترنتي هم ميسر است. همين سيستم شتاب فعلي ميتواند نيازها را پوشش دهد.

برای صادرات، مثلا نفت به هند فروخته ميشود. روپيه هند دريافت ميگردد. همان جا روپيه تبديل به طلا شده و وارد كشور ميگردد و تبديل به “بركت” میشود و مثلا يارانه ها پرداخت ميگردد. برای واردات هم، مثلا ميخواهيم يك خودرو از چين وارد كنيم. يا بركت ميدهيم و ميخريم و يا طلاي بركت را در بازار چين تبديل به يوان كرده و خودرو را ميخريم.

پارامترهایی که در بالا به اختصار بیان شد در ادامه به طور مبسوط تبیین میگردد.

با اين سيستم همه ميگويند : خدا بركت بدهد.

4 نظر

 1. ابو حمزه ثمالى گفت خدمت زين العابدين سخن از گرانى‏ نرخها(تورم) شد فرمود مرا كارى نيست رزق‏ بر خداست گران شود يا ارزان گردد. {زندگانى حضرت سجاد و امام محمد باقر عليهما السلام ( ترجمه جلد 46 بحار الأنوار) ؛ ص42}

  معلوم است اطلاعاتان بسیار ضعیف است.
  مطلبی که در حال ارائه آن هستید نیز ناپخته و بسیار خام به نظر می رسد. لطفا با بزرگان این امر بیشتر همفکری کنید.

  • با تشكر از نظرتان. خوشحال ميشوم بحث ادامه يابد و موضوع روشن تر شود.
   تورم در معناي اقتصادي آن با گراني متفاوت است.
   تورم صرفا نتيجه خلق پول بدون پشتوانه است.
   ضمن اينكه كاملا قبول دارم كه تورم هم بر رزق تاثيرگذار نيست. رزق فقط دست خداست.
   نوع پول يا شرايط اقتصادي تاثيري بر رزق ندارد.
   ضمنا مقاله اي درباره تورم داريم كه به زودي روي همين سايت قرار ميگيرد.
   اگر بزرگان مدنظرتان را معرفي كنيد ممنون ميشوم.
   ما با برخي از صاحب نظران اين حوزه در ارتباطيم.

 2. به نام خدا
  بعضی حتی از بر هم زدن یا برهم خوردن شکل این نظام اقتصادی واهمه دارند. در حالی که خودشان معترفند که مبنای آن ربا است.
  اما از این ابتکار شما بسیار خوشحال شدم واز این که با کمال ادب و با آغوش باز از انتقاد ها استقبال میکنید بیشتر خرسند هستم.
  امیدوارم روزی فرا برسد که این ایده شما جای خود را در اقتصاد باز کند و به ابتکار در عمل هم تبدیل شود
  ضمنا بنده یک دوست خوب دارم که در ایالات متحده در حال تحصیل علم اقتصاد است (الیته هم از نظر تفکر و اعتقادی و هم علم واندیشه خودی هستند)سایت شما را به ایشان معرفی خواهم کرد مطمئن هستم استقبال خواهند کرد
  یا علی موفق باشید

  • با تشکر.
   یکی از اهداف این سایت جمع بندی نظرات صاحب نظران درباره سیستم پول است.
   اکثر قریب به اتفاق مردم و صاحب نظران اقتصادی، به نقص سیستم پول اعتباری واقفند، اما راه حل جایگزین ارائه نشده است.
   یاعلی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code