راه حل فردی

راه حل چیست؟ چگونه پول را نپرستیم. چگونه اين خداي ساختگي را شريك الله (جل جلاله) قرار ندهيم. چگونه در بانك ربا ندهيم و ربا نخوريم و در بورس قمار نكنيم ؟ همه ما ذاتا از این گناهان بزرگ متنفریم ولی اکثرا در آن غرقیم.

در این بخش به طور اجمالی چند راهکار برای زندگی مطلوب (در شرایطی که تشویق به شرک و حرام خواری به شدت وجود دارد) ارائه میگردد. عمدتا دوستاني كه در جنبش ممانعت از ربا فعاليت ميكنند، پيشنهادات حوزه فردي را مطرح مينمايند كه بسيار عالي و راهگشاست.

سايت رسمي اين جنبش www.reba.ir است. پيشنهاد ميكنم عضو شويد و اين جنبش مقدس را ياري نمائيد.

اما سیستم غلط پولی، بشر را با اجبار و اکراه وارد گناه میکند. تا سیستم اصلاح نشود، ربا وجود دارد و جامعه احساس میکند بدون ربا، اقتصاد فلج است. اما در همین شرایط هم میشود حلال زندگی کرد.

پيشنهاد استاد اخلاق، مرحوم حضرت آيت الله مجتهدي تهراني را بشنويد. يك راه حل فردي براي مقابله با پول ربوي ست.

الله(جل جلاله) فرموده است : هرگز از فوت رزق نترسید. از آنچه دوست دارید، انفاق کنید

پول را تحقیر کنید. پول چرک کف دست است. خمس مالتان را با رغبت و سر وقت پرداخت كنيد.

نقد بخريد و نقد بفروشيد. خريد و فروش چكي ذهن شما را درگير پول ميكند.

رزق مهم است نه پول. اعوذ و بالله من الشيطان الرجيم را با تجسم شيطان پول بگوييد.

اين ضرب المثل را به ذهن بسپاريد : طمع سه حرف دارد و هر سه حرفش سوراخ است.

تجربه كنيد، هرچه بيشتر انفاق كنيد و هرچه بيشتر پول را تحقير كنيد، بيشتر به سمت شما ميآيد و هرچه دنبالش برويد شما را تحقير ميكند. این قانون زندگی ست : يا شما پول را تحقير ميكنيد و يا پول شما را . تجربه کنید، برای شما هم قانون میشود.

رزق را با نماز اول وقت ، احترام به پدر و مادر ، صله رحم ، سحرخيزي و …. جذب كنيد.

خوشا به حال کسى که به ياد معاد باشد، براى حسابرسى قيامت کار کند، با قناعت زندگى کند، و از خدا راضى باشد(حكمت 44 نهج البلاغه)

خداوند، ربا را نابود می‌کند؛ و صدقات را افزایش می‌دهد! و خداوند، هیچ انسان ناسپاس گنهکاری را دوست نمی‌دارد. بقره 276

توجه به این نکته ضروریست که برای اقدامات فوق نیاز به مبارزه با نفس است. نفس ما با انفاق مخالفت میکند. با قرض دادن بدون تاریخ و پیگیری مخالف است. شیطان با استفاده از طمع، ما را به باتلاق ربا میاندازد و از خمس دادن منع میکند.

در این پروژه به دنبال سیستمی نیستیم که به طور اکراه آمیز، برکت رزق و روزی را تامین نماید. برای این اهداف، تقوای الهی و زیر پا گذاشتن خواسته های نفسانی لازم است و تعالی معنوی و مادی انسان را نتیجه میدهد. بلکه سیستمی را طراحی کرده ایم که اکراه در ربا هم نداشته باشد و جامعه آزادانه بتواند بین خوبی و بدی تبیین شده، انتخاب کند.

سيستم پیشنهادي “بركت” ، جایگزیني برای اصلاح ساختار اكراه آميز ربا ست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code