خرید ربوی هواپیما توسط دولت رکود

با توجه به شرایط ضمانتی‌ محکم اروپایی‌ها برای فاینانس، احتمال تملک هواپیماها توسط فاینانسر بسیار بالاست.

با این شرایط مالی و اقتصادی کشور و در دوره رکود اقتصادی، این ارقام سنگین قراردادهای خرید ایرباس‌‌ها و ATR ‌ها منعقد شد، دولت زیر بار تعهد ۱۰.۵ میلیارد دلاری ایرباس و ۴۰۰ میلیون یوریی ATR‌ رفت. باید دید آیا دولت توانایی تسویه این بدهی‌ها آن هم از فقط محل فروش بلیت و ‌در شرایطی که فقط ۵ درصد جابه‌‌جایی‌های کشور از محل پرواز است، را دارد یا خیر؟

‌در قراردادهای‌ بین‌المللی، ضریب افزایش تسهیلاتی که دریافت می‌شود، کاملاً مشخص است، مخصوصاً برای خرید هواپیمای‌ اروپایی و آمریکایی، فاینانس، ضریب مشخصی برای بازپرداخت دارد که حدود ۴ درصد است، اما این را باید بر اساس قوانین مندرج در خود قراردادها پرداخت کنند، یعنی به‌قدری از نظر ضمانت تحکیم می‌کنند که به‌ محض بروز مشکل در بازپرداخت اقساط، طرف مقابل دارای حقوق حقیقی نسبت به وثیقه‌ای که در اختیار دارد، می‌شود، یعنی درواقع شریک می‌شود و می‌تواند تملیک انجام دهد و وام‌گیرنده ضرر زیادی می‌بیند‌ و در خطر از دست دادن هواپیما قرار می‌گیرد‌.

شرایط فایناس خارجی بسیار سخت تر از لیزینگ های وطنی ست و میتواند کل سوددهی معامله را از بین ببرد. ضمن اینکه ربوی بودن این معاملات به علت تضمین سود پول دهنده ، قطعی ست و حتی حیله ی ربای بانک مرکزی جمهوری اسلامی را هم ندارد.

ساختارهای فعلی ما با آنچه که امروز برای شرکت‌های هواپیمایی مدرن مطرح است، از نظر تأمین هزینه خیلی فاصله دارد، یعنی یک شرکت هواپیمایی که در ایران شکل گرفته است، با یک ایرلاینی که در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس یا اروپا شکل گرفته است، از نظر منابع اعتباری، فوق‌العاده تفاوت دارند.

بنابراین نباید با استفاده از سیستم تضمین سود (فاینانس) به سمت خرید هواپیماهای نو می‌رفتیم تا در صورت بروز مشکلات اقتصادی، در خطر از دست دادن هواپیماها و زیان‌های مالی جبران‌ناپذیر نباشیم.

نظیر قرارداد خرید ۶ فروند ایرباس، برای ایران‌ایر در سال‌های دور برای خرید F14 بود که به پیش‌پرداخت هم رسید، اما هواپیماها به کشور نرسید.

درحالیکه با کمتر از 10% این حاتم بخشی به فرانسوی ها میتوانستیم شرکت هواپیماسازی هسا را در اصفهان رونق بخشیم.

.

metro

خوشبینانه ترین تحلیل در شرایط کنونی ، کلیدواژه ی دولت پیرمردهاست. کسانی که با ذوق زدگی تازه به دوران رسیده ها به دنبال کالاهای لوکس خارجی برای فخرفروشی به اطرافیانشان هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code