ضرورت اصلاح پول اعتباري

در اين مقاله اجمالا، وضعيت اقتصاد ايران و جهان را بررسي ميكنيم. اين بررسي منتهي به تبيين ضرورت تفكر، در حوزه ي نظريه پردازي اقتصادي ميگردد.

حضرت آيت الله مصباح يزدي در بيانات خود ضرورت طرح مسئله را به شرح زير بيان فرموده اند.

حداقل ضرورت طرح اصلاح سيستم اقتصادي اين است كه در سال 91 ، كشور ايران درگير بحران شديد اقتصادي گرديد. در عرض دو ماه ، ارزش پول ايران نصف شد.

به خاطر نفوذ شديد پول، در صنعت و كشاورزي و خدمات و ساير مشاغل، نظام معيشت جامعه به شدت آسيب ديده است و بدتر از همه اينكه، هيچ كس راه حلي ندارد.

البته همه فراموش كرده اند. اين وضعيت در دوره هاي قبلي حاكميتي كشور هم بوده است. در دوره سازندگی يك سال تورم 50% ي داشتيم. در دوره اصلاحات، به يك هفته دلار 300 تومان به 800 تومان رسيد. در دولت عدالت هم در 8 ماه دلار 1100 تومان به 3500 رسيده است.

ادامه ي پرستش پول ، همين وضع را به دنبال دارد. بیکاری و نوسانات اقتصادی، مشکلات شدید تولیدکننده، مصرف کننده و سیستمی باخت باخت برای کل جامعه ایجاد مینماید.

در بانك مركزي آمريكا به راحتي دلار چاپ ميكنند و نتيجه ي كار همه ي دنيا را ميبلعند و البته در بانك مركزي ايران هم ريال چاپ ميكنند و نتيجه ي كار مردم ايران را نابود ميكنند.

در رقابت با دلار، یورو و پوند و یوان وارد عمل شده اند و سعی میکنند پا به پای دلار دزدی کنند.

بعد از سقوط صدام و طالبان، ریال ایران در عراق و افغانستان نفوذ کرد. دولت ایران هم با الگوگیری از سیستم استکباری دلار ، اقدام به گسترش نفوذ ریال و چاپ بدون پشتوانه نمود. همین مسئله پاشنه آشیل جمهوری اسلامی شد و در کنار اشتباهات دیگر و تحریم ، بحران اعتبار پول را رقم زد.

سيستم اقتصاد اومانیستی غرب، در دو شاخه كينزي و فريدمني اجرا میشود. اقتصاد سالهاي بعد از انقلاب اسلامي در ايران هم بين اين دو سيستم دست به دست شده است. عیب اصلي اين سيستم ها، مشكل شرعي ست و هر دو بر اساس جنگ با خدا (ربا) پايه گذاري شده اند. ربا جزء لاینفک این دو شاخه اقتصادی ست و بدون آن، سیستم از بین میرود.

نظام پولي ساخت بشر به قول حضرت آيت ا… حائري اين چنين است “پول متغير است سيال است حكومت پولي را ابداع كرده است كه ميتواند تفاضل مداخل و مخارج را با آن حل كند مثل جماعتي كه براي خود آبگوشتي تهيه كرده اند چند ميهمان بر آنها ميرسد اگر بخواهند كيفيت آبگوشت ثابت بماند كميت آن كاهش يافته اشكال آشكار ميشود اما اگر بخواهند به اندازه معمول به همه آبگوشت بدهند از كيفيت آن مي كاهند آب گوشت را زياد مي كنند . اما اگر شام برنج باشد حتماً از كميت كاسته ميشود و كمبود آشكار ميگردد.”

در واقع پول وسيله ايست براي دزدي از نتيجه كار جامعه به نفع بانك.

از نظر مادي و بدون در نظر گرفتن شرعیات، به اعتراف خود كارشناسان غربي، سيستم اقتصادي غرب يك چرخه ي بحران30 ساله دارد.  1- ركود  2- بهبود  3- رونق  4- تورم

رکود اين چرخه در سالهاي 1780 ، 1810 ، 1840 ، 1870 ، 1900 ، 1960 و 1990 به اشكال مختلف تكرار شد. در بعضي برهه ها جنگ و انتقال بحران به كمك آمريكا آمد، ولي در دوره ي بعد رکود شدیدتر شد.

به اين نكته مهم هم دقت كنيد، كه اين بحران هاي 30 ساله براي آمريكا به عنوان قله ی اقتصاد لیبرالی مطرح است و براي ساير كشورها با شدت بيشتري تاثير ميگذارد.

در ايران ما اين چرخه هاي فشار اقتصادي تقريبا هر هشت سال تكرار ميشود. بحران تورم دوره سازندگی ، بحران ارز و مسكن دوره اصلاحات و بحران تورم دوره عدالت ، در نتيجه اين سيستم اقتصادی ربا محور است.

نتیجتا، سیستم اقتصاد لیبرالی در دو رشته ی کینزی و فریدمنی شکست خورده و در تامین معیشت دنیای انسان هم ناتوان است. اقتصاد لیبرالی ابتدا معیشت مردم کشورهای اصطلاحا جهان سوم را دچار مشکل کرد، و نهایتا نتوانست برای مردم کشورهای غربی هم موفقیت آمیز باشد.

متاسفانه در حال حاضر هیچ راه حل جایگزینی ارائه نمیشود. در نظريه “بركت” قصد داریم راه حل جایگزین را مطرح و عملیاتی نمائیم.  راه حل مسئله، استفاده از پول ثابت يا همان طلاست.

حضرت امام خامنه اي در جمع مسئولان نظام (3مرداد91) ميفرمايند : “مشكلات ما مثل مشكلات يك گروه كوهنورد است كه دارد در راهى حركت ميكند. راه سختى است و البته مشكلاتى دارد؛ گاهى آب ميخواهند، گاهى غذا ميخواهند، گاهى مشكلات دارند، گاهى به يك مانعى برخورد ميكنند؛ اما دارند طرف بالا ميروند. مشكلات ما از اين قبيل است. مشكلات اروپائى‌ها مثل اتوبوسى است كه زير بهمن گير كرده. سالها خود آنها بدون اينكه بدانند، مقدمات اين مشكل را فراهم كردند. اين فاصله‌هاى طبقاتى، اين غلبه‌ى سازوكار ربا در مسائل مادى، اين تقويت زورمندان مادى، اين نفوذپذيرى از صهيونيستهاى پول‌پرست و مال‌پرست، آنها را دچار مشكلاتى كرده؛ اين بهمنى است كه روى سرشان افتاده.”

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code