ربا از نظر علما

استدلال منطقي حضرت آيت ا.. حائري درباره اشكال اقتصادي ربا به اين شرح است: “اگر كمترين سرمايه را كه يك گرم طلا باشد با نرخ پنج درصدي بصورت اضافه شدن سود سرمايه در هر سال به مرابحه گذاشته شود بعد از دو هزار سال با رقمي چون عدد (2) با (42) صفر گرم طلا حاصل ميشود كه اگر سه صفر را حذف كنيم گرم به كيلو و اگـر سـه صـفر ديگر حذف شود كيلو به تن و اگر به (20) تقسيم شود تن به متر مكعب يعني عدد يك با سي و پنج صفر متر مكعب طلا و اگر (9) صفر آن كاسته شود متر به كيلومتر مكعب يعني يك با بيست و شش صفر كيلومتر مكعب طلا .

شعاع كره زمين شش هزار كيلومتر است يعني حجم كره زمين مكعب شعاع ضرب در پي و ششصد و هفتاد و هشت ميليارد كيلومتر مكعب اگر يك و نيم برابر شود يعني هزار ميليارد كيلومتر مربع از يك با دوازده صفر بيشتر  نخواهد گشت .

اگر يك يا سي و پنج صفر بر يك يا دوازده تقسيم گردد 23=12- 35 يعني يك با بيست و سه صفر خواهد گرديد . با فرض جمعيت كره زمين ده ميليارد و رقم فوق بين آنها قسمت شود 13 = 10 – 23 به هر يك چند ميليارد نصيب ميگردد .

اگر اين معامله شدني نيست علت آن است كه سيستم پيدايش چنين دارائي غلط بوده است و همين مثال كه يك گرم طلا با نرخ پنج درصدي به مبلغي برسد كه اگر به هر كدام از جمعيت كره زمين تقسيم شود به هر يك چندين ميليارد كره زمين طلا نصيب گردد كافي است براي اثبات ظالمانه بودن ربا اگر اين به استخري از آب تقسيم شود يك قطرة از آن از دارائي و طلاي موجود در عالم افزون تر است پس يك گرم طلا در زمان معيني ميتواند تمام دارائي عالم  را ببلعد .”

استدلال فوق، بدون تكيه بر شرعيات و كاملا عقلي ست كه اثبات كننده ي اشتباه بودن سيستم ربوي ميباشد. علاوه بر آن معارف اسلامي تذكرات شديد و منحصر به فردي در مورد ربا دارند.

درود بر روان آن كسي كه فرمود يك درهم ربا از هر گناهي حتي هفتاد بار زنا با مادر و خواهر در درون كعبه شنيع تر است.

حضرت امام خامنه اي درباره حيله ربا و كلاه شرعي مثال جالبي دارند(هفته دولت 6/76) : “اصحاب سبت هم عين مُرّ قانون عمل كردند؛ يعنى خدا گفته بود روز شنبه ماهى نگيريد، اينها هم روز شنبه ماهى نگرفتند. بله؛ كار كوچكى كردند كه آن هم رسماً منع نشده بود و آن، اين بود كه حفره هايى درست كردند، ماهيها داخل آن حفره ها آمدند، راه آن حفره ها را در روز شنبه بستند، تا ماهى نتواند برگردد! روز شنبه اين كار را كردند، روز يكشنبه همان ماهيها را گرفتند! اين، ظاهر قانون است. اگر شما نگاه كنيد، اين مثل همان كلاه شرعي هايى است كه يك رباى سنگين كذايى را با يك شاخه نبات جا به جا مى كردند! قانون بود، ظاهر شرع بود؛ اما امام بزرگوار رضوان اللَّه عليه كه يك فقيه قوىِ آگاه به لبّ و روح دين بود، قبل از اين كه تشكيل حكومت بدهد، اين را منع كرد. جزو فتاوى ايشان – كه در دوران مبارزه، ما به آن فتوا افتخار مى كرديم و همه جا هم نقل مى نموديم – منع حيل ربا بود. ايشان مطلقاً حيل ربا را منع كرد.”

** يكي از مهمترين هشدارهاي علما ، فرمايش حضرت آيت ا… جوادي آملي در ديدار با رئيس و نمايندگان مجلس است.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم رفع مشکلات مردم و نقش مجلس در راستای رفع موانع تولید از وضعیت موجود بانک‌ها و ارائه تسهیلات با سود زیاد ابراز گلایه کرد و گفت: این بانک‌ها سودهای کلانی از مردم دریافت می‌کنند و در حال حاضر 80 درصد مردم با وام و ربا بسر می‌برند و باید برای اقتصاد ربا فکری شود.

ايشان پرداخت وام با سودهای کلان را به ضرر تولید ملی دانست و اظهار داشت: ما به هر کسی در مورد این وام‌ها و تولید گفتیم، گفت که این وام‌ها برای تولید صرف نمی‌کند. وی ادامه داد: وقتی تسهیلات بانکی با سود 20 درصد ارائه می‌شود این سودها بعد از 5 سال 100 درصد می‌شود و چیزی برای کسی که وام گرفته نمی‌ماند و شخص باید تا آخر عمر بدهکار باشد و چه بسا جای او در زندان باشد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: ما خودمان را فریب ندهیم؛ ما مثل کسی که قلبش 80 درصد از کار افتاده و با 20 درصد کار می‌کند هستیم. تعارف هم نکنیم، با 20 درصد زنده‌ایم و 80 درصد با ربا بسر می‌برند.

 

در اين مقاله صرفا و اختصارا، نظر علما درباره ربا را بيان كرديم.

مجددا تاكيد ميكنم ؛ سايت “بت شكن” قصد نداريد موضوع ربا را تحليل كند. سايت ها و مقالات كامل و جامعي پيرامون اين موضوع موجود است. صرفا به علت اهميت مسئله چند استدلال كلي بيان ميشود.

هدف وب سايت “بت شكن” تبيين نظريه “بركت” است.

2 نظر

  1. خیلی علی بود دست شما درد نکنه.

  2. نرخ سود پنج درصد کجا بود؟! مُرد اون زمانا. با سودای امروز شما حساب کن یه نزول‌خور که به بانک مراجعه می‌کنه و فرضا یه کیلو طلا را به بانک میسپره تا نزولش رو سر ماه براش حساب کنن و بفرستن، اگه دست به بهره‌های پولش نزنه، بعد از 30 سال مالش تبدیل به 237 کیلو طلا میشه!!!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

code